Mertensiella caucasica (urodela: salamandrıdae) populasyonlarında yaş tayini ve bazı büyüme parametrelerinin belirlenmesi
Age structure and some growth parameters of Mertensiella caucasica (urodela: salamandridae) populations
  1. Tez No: 798385
  2. Yazar: EMEL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KUTRUP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ülkemizde Doğu Karadeniz Bölgesi'nde 3 farklı yükseklikte (Şalpazarı, Zigana ve Hayrat) bulunan Mertensiella caucasica (Kafkas semenderi) populasyonlarından yakalanan örneklerin vücut büyüklükleri ve ağırlıkları ölçülmüş; iskelet kronolojisi yöntemi ile yaş tayini yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda populasyonlardaki bireylerin yaş dağılımı, minimum ve maksimum yaşları, eşeysel olgunluk yaşı ve yaş ile boy arasındaki ilişki gibi bazı büyüme parametreleri ortaya çıkarılmıştır. Tüm populasyonlarda dişi ve erkek bireyler arasında yaş, boy ve ağırlık değerleri bakımından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Maksimum yaş (yaşam uzunluğu) Şalpazarı populasyonunda erkeklerde 10, dişilerde 11 yıl, Zigana populasyonunda erkekler için 13, dişiler için 15 yıl ve Hayrat populasyonunda ise erkeklerde 14, dişilerde 16 yıl olarak belirlenmiştir. Hem erkek hem de dişilerin eşeysel olgunluk yaşı Şalpazarı populasyonunda 4-5 yıl, Zigana ve Hayrat populasyonlarında ise 5-6 yıl olarak belirlenmiştir. Her üç populasyonda da boy ile yaş arasında pozitif yönde oldukça kuvvetli bir ilişki bulunmaktadır. Düşük rakımda yaşayan bireylerin, daha hızlı büyüdükleri için daha erken eşeysel olgunluğa ulaştığı, yüksek rakımdaki bireylerin ise daha geç eşeysel olgunluğa ulaşarak yaşam uzunluğunu en üst düzeye çıkartma eğilimi gösterdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Body size and weight of Mertensiella caucasica (Caucasian salamander) from 3 populations (Şalpazarı, Zigana and Hayrat) inhabiting at different altitudes in the Eastern Black Sea Region of Turkey were measured and the age of the salamanders was estimated by skeletochronological method. Some growth parameters such as age structure, minimum and maximum life span, age at maturity and the relationship between body size and age of the populations were revealed. No significant difference was found between the body size, mass and age of male and female individuals in all populations. The maximum age was determined as 10 years for males and 11 years for females in the Şalpazarı population; 13 years for males and 15 years for females in the Zigana population and 14 years for males and 16 years for females in the Hayrat population. The age at maturity in Şalpazarı population was 4-5 years for both females and males and 5-6 years for both sexes in Zigana and Hayrat populations. A significant positive correlation was found between age and body size in all populations. It is seen that individuals living at low altitudes reach sexual maturity earlier because they grow faster, while individuals at higher altitudes tend to reach sexual maturity later and maximize their life span.