Buğday, ayçiçeği ve üzüm üretiminde mekanizasyon düzeyinin belirlenmesi, enerji girdi çıktı ve karbon ayakizi analizleri: Tekirdağ ili örneği
Determination of mechanization level, energy input output and carbon footprint analysis in wheat, sunflower and grape production in Tekirdag region
- Tez No: 798416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT MUHARREM SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Tekirdağ Bölgesinde Buğday, Ayçiçeği ve Üzüm üretiminde mekanizasyon düzeyleri belirlenmiş, enerji girdi-çıktı analizleri ve karbon ayak izi analizleri yapılmıştır. Araştırma verileri 50 Üzüm, 50 Ayçiçeği ve 50 Buğday üretimi yapan üreticiden yüz yüze anket yöntemiyle elde edilmiştir. Üretim işlemlerinde traktör-ekipman bilgileri, yakıt tüketimi, iş gücü giderleri vb. tüm üretim süreçleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sonuç olarak; birim Buğday, Ayçiçeği ve Üzüm üretim alanı başına toplam enerji tüketimi değeri sırasıyla 24933,43 MJ/ha, 18366,19 MJ/ha, 24513,77 MJ/ha olarak hesaplanmıştır. Buğday'da Karbon Emisyon değerinin en yüksek 529,57 kgCO2/ha değer ile gübreleme işleminde, ayçiçeğinde 6657,02 kgCO2/ha değer ile İlaçlama işleminde ve üzüm' de 5286,62 kgCO2/ha değer ile ilaçlama işleminde gerçekleştiği belirlenmiştir. Araştırma yapılan yöreye ait buğday, ayçiçeği ve üzüm mekanizasyon düzeyi göstergesi kW/ha değerleri sırasıyla 2,73 kW/ha, 3,41 kW/ha ve 3,15 kW/ha olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mechanization levels, energy input-output analyzes and carbon footprint analyzes were carried out in Wheat, Sunflower and Grape production in Tekirdağ Region. Research data were obtained from the producers producing 50 Grapes, 50 Sunflowers and 50 Wheat by face-to-face survey method. Tractor-equipment information, fuel consumption, labor costs, etc. in production processes. Production details up to the harvest period were examined. In conclusion; The total energy consumption value per unit wheat, sunflower and grape production area was calculated as 24933.43 MJ/ha, 18366.19 MJ/ha, 24513.77 MJ/ha, respectively. It was determined that the highest Carbon Emission value in Wheat was achieved in Fertilization with 529.57 kgCO2/ha value, in Sunflower in Spraying with 6657.02 kgCO2/ha value, and in Grapes with 5286.62 kgCO2/ha value in Spraying process. Wheat Sunflower and Grape mechanization level indicator kW/ha values of the researched region were determined as 2.73 kW/ha in Wheat, 3.41 kW/ha in Sunflower and 3.15 kW/ha in Grape, respectively.