Farklı tekstüre sahip topraklara uygulanan deniz yosununun fasulye bitkisinin gelişimi toprak solunumu ve mikrobiyal biyomas üzerine etkileri
The effects of seaweed applied to soils with different textures on the growth of bean plant on soil respiration and microbial biomass
  1. Tez No: 852997
  2. Yazar: RAHMİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMMAHAN ÇETİN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Deniz yosunları ; toprağı havalandırıcı ve nem tutucu olmaları, azot yönünden çiftlik gübresi kadar zenginlik göstermeleri ve iz elementleri bünyelerinde bulundurmaları nedeniyle birçok ülkede gübre olarak değerlendirilmektedir. Son yıllarda birim alandan daha fazla ürün elde etmek amacıyla kimyasal girdi kullanımı oldukça artmıştır. Tarım alanlarındaki bu yoğun girdi kullanımı sonucu verim ve üretim artmış, fakat sürdürülebilir toprak verimliliği tehlikeye girmiştir. Bu çalışmada, topraklarda kimyasal girdi kullanımını azaltabilmek amacıyla doğal ve sürdürülebilir olan deniz yosununu, farklı tekstüre sahip topraklara uygulayarak fasulye bitkisinin bazı verim ve verim unsurlarına etkisini gözlemlemektedir. Aynı zamanda farklı tekstüre sahip topraklara uygulanan deniz yosununun toprak solunumu ve mikrobiyal biyomas üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma sera şartlarında yürütülmüş olup, fırın kuru ağırlık üzerinden saksılara iki farklı tekstüre (killi tın ve kum) sahip olan topraklardan 3'er kg ilave edilmiş ve % 0, 0.5, 0.75, 1, 1.5 ve 2 uygulama dozlarında deniz yosunu uygulanmıştır. Hazırlanan ortama fasulye tohumları steril edildikten sonra ekilmiş ve fasulye bitkisi çiçeklenme dönemini tamamladıktan sonra hasat edilmiştir. Hasat edilen bitkilerde üst aksamda yaş ve kuru ağırlık, kök yaş ve kuru ağırlık, bitki boyu, kök uzunluğu, yaprakta SPAD değeri ve üst aksam ve kökte besin elementi konsantrasyonu yapılmıştır. Toprakta ise mikrobiyal biyomas ve toprak solunumu analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; farklı tekstüre sahip topraklara artan dozlarda uygulanan deniz yosununun fasulye bitkisinin bazı verim unsurları ve besin elementi içeriğine etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Diğer taraftan toprak solunumuna (CO2 üretimi) farklı tekstürün, deniz yosunu uygulama dozlarının ve tekstür x doz interaksiyonunun etkisi istatistiksel olarak önemli olduğu belirlenmiştir. Mikrobiyal biyomas üzerine ise deniz yosununun uygulama dozları ve doz x tekstür interaksiyonu istatistiksel olarak önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Seaweed; being a soil aerator and moisture holder, as much as farm manure in terms of nitrogen in many countries because of their richness and the presence of trace elements in their structure used as fertilizer. In recent years, the use of chemical inputs has increased considerably in order to obtain more products per unit area. As a result of this intensive use of inputs in agricultural areas, yield and production have increased, but sustainable soil fertility has been endangered. In this study, in order to reduce the use of chemical inputs in soils, natural and sustainable seaweed by applying it to soils with different textures. Observes the effect of the plant on some yield and yield elements. At the same time, it is aimed to investigate the contribution of seaweed applied to soils with different textures to soil respiration and microbial biomass. The study will be carried out under greenhouse conditions, 5 kg of soils with two different textures (clay loam and sand) will be added to the pots over the oven dry weight, and seaweed will be applied at 0, 0.5, 0.75, 1, 1.5 and 2 application doses. Bean seeds were planted in the prepared medium after sterilization and the bean plant was harvested after completing the flowering period. In the harvested plants, fresh and dry weight in the upper part, root fresh and dry weight, plant height, root length, SPAD value in the leaf and nutrient concentration in the upper part and root were determined. In the soil, microbial biomass and soil respiration analyzes were performed. According to the research results; the effect of seaweed applied in increasing doses on soils with different textures on some yield elements and nutrient content of the bean plant was found to be statistically significant. On the other hand, it was determined that the effect of different texture, seaweed application doses and texture x dose interaction on soil respiration (CO2 production) were statistically significant. On the microbial biomass, the application doses of the seaweed and the dose x texture interaction were found to be statistically significant.