Farklı uygulamaların acıbaklanın besin madde özellikleri üzerine etkileri ve kanatlı beslemede kullanım olanakları
Effects of different processes on nutrient properties of lupine and usage possibilities in poultry nutrition
  1. Tez No: 798442
  2. Yazar: TUĞÇE UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN AĞMA OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Ziraat, Food Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kanatlı rasyonlarında yer alması gereken protein kaynaklarının üretiminde son yıllarda artış gösteren maliyetler başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyada, bitkisel protein kaynağı olan soya fasulyesine alternatif olabilecek kaynaklara yöneltmiştir. Bu alternatiflerden en dikkat çekeni, ülkemiz topraklarında yetişebilen bir baklagil olan, protein bakımından zengin acıbakladır. Kanatlı hayvan beslemesinde acıbakla kullanımını kısıtlayan en önemli etken, içeriğindeki quinolizidin grubu alkaloidlerdir. Bu çalışmada, ak ve mavi acıbakla tohumlarına farklı işlemler (2 gün çimlendirme, otoklavda 130 oC'de 20 dakika ısıl işlem) uygulanmış ve çiğ taneler ile aralarındaki besin madde farklılıkları saptanmıştır. Besin madde içeriklerinin analiz sonuçları incelendiğinde, ak acıbaklanın muamele gruplarının tümünde en yüksek ham protein değerleri ve en düşük nişasta değerleri saptanmıştır (P1,943 mg/g, çimlendirme ve otoklavlama işlemleri uygulanan tanelerde ise >1,800 mg/g olarak saptanmıştır. Çiğ mavi acıbakla tanelerinin toplam QA değeri 0,894 mg/g bulunurken, çimlendirme işlemi uygulananlarda 0,609±0,2436 mg/g; otoklavlama işlemi görenlerde ise 0,705±0,282 mg/g bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The increasing costs in the production of protein sources that should be included in poultry rations in recent years have led to alternative sources to soybean meal, a source of vegetable protein, all over the world, notably in European countries. The most remarkable of these alternatives are lupines, a legume that can grow on the soil of our country and are rich in protein. The most important factor restricting the use of lupines in poultry feeding is the quinolizidine group alkaloids in its content. In this study, different processes (germination for 2 days, heat treatment for 20 minutes at 130 oC in autoclave) were applied to white and blue lupine seeds, and nutrient differences between them and raw grains were determined. According to the nutrient analysis results, the highest crude protein values and the lowest starch values were determined in all treatment groups of white lupine (P1.943 mg/g in raw white lupine seeds and >1.800 mg/g in germinated and autoclaved seeds. While the total QA value of raw blue lupine grains was 0.894 mg/g, it was found 0.609±0.2436 mg/g in germination-treated ones and 0.705±0.282 mg/g in autoclaved ones.