Nar Kabuğu Tozu ve Probiyotik İlaveli Yem İle Beslenen Etlik Piliçlerin Et Kalite Parametrelerinin İncelenmesi
The Investigation of Meat Quality Parameters of Broiler Chickens Fed with Pomegranate Peel Powder and Probiotic Supplements
  1. Tez No: 848941
  2. Yazar: CANER UZUNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma etlik piliç rasyonlarına nar kabuğu tozu ve probiyotik karışımlarının eklenmesinin karkas performansı ve et kalitesi üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, erkek Ross 308 etlik civcivler dört gruba ayrılmış, kontrol grubu bazal yemle, diğer gruplar ise bazal yeme probiyotik (1,5 g/kg), nar kabuğu tozu (3 g/kg), ve probiyotik (1,5 g/kg) + nar kabuğu tozu (3 g/kg) ilave edilen yemlerle ad-libitum olarak beslenmiştir. Etlik piliçler 35. ve 42. günde kesilmiş, karkaslar rigor mortisten sonra analize alınmıştır. Karkas, iç organlar ve karkas parçaları ağırlıkları, etlerin bileşim özellikleri, teknolojik özellikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of adding probiotics, pomegranate peel powder, and mixtures to broiler chicken diets on carcass performance, breast, leg, and visceral meat quality characteristics. For this purpose, male Ross 308 broiler chickens were divided into four groups. The control group was fed basal feed; the remaining three groups were fed basal feed with probiotics (1.5 g/kg), pomegranate peel powder (3 g/kg), and probiotics (1.5 g/kg) + pomegranate peel powder (3 g/kg) as ad-libitum. Broiler chickens were slaughtered on the 35th and 42nd day of growth, and the carcasses were analyzed after rigor mortis. Carcass and giblets were investigated as the main characteristics of broiler meat and its technological properties.