Gamification as a method to encourage novice players to learn and practice drumming
Yeni başlayanları davul çalmayı öğrenmeye ve pratik yapmaya teşvik etmek için bir yöntem olarak oyunlaştırma
  1. Tez No: 798463
  2. Yazar: ARAT BARAN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OWAIN FRANCIS PEDGLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Müziğin dinleyiciler üzerindeki en belirgin etkisi, alkışlama, dans etme veya hafif vuruşlarla tempo tutma gibi dışavurulan spontane hareketlerle sonuçlanmasıdır. Müzik aletleri arasında istemsiz hareketlere yol açan müzikal ögelerin kaynağını vurmalı çalgılar oluşturmaktadır. Hareket ve müzikal performans arasındaki ilişki açısından bateri, dört uzuvumuzun kullanılmasını sağlar. Ayrıca hem geniş perde aralığı hem de hareket özgürlüğü içermesi nedeniyle vurmalı çalgılar arasında en belirgin olanıdır. Bateri öğrenimi için ritmin benimsenmesi ve içselleştirilmesi gerekmektedir. Müzik aleti öğrenimi, nota okuma, işitme ve motor beceriler dahil olmak üzere çok çeşitli bileşenler içerdiğinden, geleneksel öğrenme yöntemlerine kıyasla istisnai yönlere sahiptir. Enstrüman öğrenimini benzersiz kılan bir diğer ayırt edici özellik ise motivasyon faktörüdür. Alışılmışın dışında bir öğrenim aracı olan oyunlaştırma, zaman ve mekan sınırlarını ortadan kaldıran, bilişsel yetenekleri geliştiren ve spontan etkinlikler yoluyla öğrencilerin motivasyonunu artıran bir yöntemdir. Pedagoji odaklı didaktik modellerin aksine, 21. yüzyılın ilk yarısı, öğrenme aşamasını pekiştirmek için yeni araçların kullanılmasına olanak sağlamıştır. Bu yeni araçlar etkileşimli ve portatif teknolojik ürünleri içermektedir. Bu multimedya tabanlı ürünler, oyun bağlamının eğitim kapsamında uygulanması için keşfedilecek potansiyeller ve yeni alanlar sağlamaktadır. Ancak bunlara rağmen oyunlaştırma, yaygın bir öğrenim yöntemi olarak benimsenmemiştir. Bu nedenle tez, yeni başlayan öğrencilerin bateri öğrenimi aşamasında oyunlaştırmanın potansiyellerini tasarım yoluyla keşfetmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The most prominent effect of music on listeners is that it results in spontaneous movements expressed by clapping, dancing and tapping as well as performing. Among the musical instruments, percussion sounds constitute the spine of musical cues leading to spontaneous movements. Within the relationship between body motion and musical instrument performance, the drum kit is an exemplary instrument that includes both a wide range of pitches and considerable freedom of motion during interaction through the use of four limbs. To learn to play the drum kit, rhythm should be embraced and internalized. Musical instrument learning has exclusive aspects compared to conventional learning methods, since it involves a wide variety of skills including reading, hearing and motor skills. Another distinctive characteristic that makes musical instrument learning unique is the overwhelming motivation factor. As an unconventional medium of learning, gamification has potential to contribute to learners' motivation by means of unplanned activities, transcending space and time limits, and developing cognitive abilities. Unlike conventional pedagogy-oriented didactic models, the first half of the 21st century has used new mediums to reinforce the learning stage of musical instruments. These new mediums involve interactive and portable technological products. The products have great potential and open new areas to discovery regarding the implementation of game contexts within educational objectives. However, gamification is not widely embraced, although its implementation on smart devices has considerable potential due to its multilayered structure and interactive nature. Hence, the thesis explores the potentials of gamification to impact positively on novice learners' drum kit practicing, transitioning from an exploration of the area to concept designs for new physical and digital practice tools.