Assessment of the level of disability among people suffering from lower back pain in al-qadisiya city/ iraq
Al-qadisiya şehrinde / irak'ta bel ağrisi çeken i̇nsanlar arasinda engellilik düzeyinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 798489
  2. Yazar: AKRAM NAEEM HAMID HAMID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÇINAR MEDENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş: Bel ağrısı, her yaştan erişkinlerde kostal sınırın altında ve inferior gluteal bölge üzerinde meydana gelen ağrı ve rahatsızlıktır. Engel genellikle dünya çapında LBP'den kaynaklanmakta olup ve önemli bir sosyal ve ekonomik yük ile bağlantılıdır. Amaç: Bu çalışma, bel ağrısı olan kişilerde engel düzeyini değerlendirmeyi ve bel ağrısı olan kişilerde engel düzeyleri ile sosyo-demografik özellikler arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışma, Irak / Kadisiye Al-Diwaniyah Eğitim Hastanesi'nde bel ağrısı olan hastalar üzerinde yapılan tanımlayıcı bir çalışmadır. Çankırı Karatekin Üniversitesi Bilimsel Araştırma Değerlendirme Etik Kurulu'ndan araştırmanın yapılması için gerekli etik onay alınmıştır (No:25, Tarih:21/4/2022). Ayrıca, Irak Sağlık Bakanlığı'ndan (No: 22, Tarih: 25.03.2022) izin alınmıştır. Çalışma örneklemi, Kadisiye Şehrinde Bel Ağrısı Çeken İnsanlar Arasında Maluliyet Düzeyi Olan 450 hastaydı. Kullanılan yöntem, bel ağrısı hakkında hastalara yüz yüze yöneltilen sorular aracılığıyla çalışma örneğinden veri toplamaktır. Araştırma verileri 15.3.2022-15.10.2022 tarihleri arasında ( Irak/Kadisiye Divaniye Eğitim Hastanesi) toplanmıştır. Olguların sosyodemografik bilgileri alındı. Quebec Bel Ağrısı Engellilik Ölçeği ve Oswestry özürlülük indeksi ile bel ağrısına bağlı engel durumu belirlendi. Uluslararası Fiziksel Aktivite AnKetinin kısa formu kullanılarak olguların fiziksel aktivite düzeyi belirlendi. Bulgular : Quebec Bel Ağrısı Engellilik Ölçeği geneline göre hastaların (89.8 %) şiddetli ağrı ve özür düzeyine sahip olduğunu; Oswestry Engellilik İndeksi'nin tamamına göre hastaların (64.9 %) aşırı derecede engelli olduğunu ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketine göre, hastaların (56.9 %) düşük aktivite seviyelerine sahip olduğunu göstermektedir. Mevcut çalışmada hastaların yaşı, eğitim durumu, mesleği, önceki hastalığı, kilosuna göre yapılan gruplamalarda bel ağrısı özürlülük düzeyi birbirinden farklı bulunmuştur (p < 0,05). Sonuç: Bel ağrısı 65 yaş altı, erkek ve okuma yazma bilmeyen kişilerde daha sık görülmektedir. Evli çiftler, çalışan insanlar ve kronik hastalığı olan kişiler sıklıkla bel ağrısı yaşamaktadırlar. Quebec Bel Ağrısı Özürlülük Ölçeği'nde katılımcıların yaşı, eğitim durumu, mesleği, önceki hastalığı, tanı süresi, kilosu, yaşamı ve medeni durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar vardı.
Özet (Çeviri)
Background: Lower back pain is pain and discomfort that occurs below the costal margin and above the inferior gluteal flexors in adults of all ages. Disablement is most often caused by LBP worldwide and is connected with a significant social and economic burden. Objectives: This study aims to assess the level of disability for people with lower back pain and determine the relationship between the levels of disability for people with lower back pain and socio-demographic characteristics. Methods: The study was a descriptive study conducted on patients with lower back pain at Al-Diwaniyah Teaching Hospital, Al-Qadisiya City/ Iraq. Cankiri Karatekın University Scientific Research Evaluation Ethical Committee granted ethical approval and permission for the researcher to begin studying the thesis and to facilitate the researcher's task to obtain information from participants under Resolution (No:25, Date:21/4/2022). Also, obtaining permission from the Iraqi Ministry of Health on (No.: 22, Date: 3/25/2022). The study sample was 450 patients with the Level of Disability among People Suffering from Lower Back Pain in Al-Qadisiya City. The method used is to collect data from the study sample through questions directed to patients face-to-face about lower back pain. The sample was collected in (Diwaniyah Teaching Hospital in Al-Qadisiyah / Iraq) between 15.3.2022 - 15.10.2022). Study Questionnaire that Includes: The Socio-Demographic Form, The Quebec Back Pain Disability Scale, and The Oswestry Index for Low Back Pain and IPAQ. Results: Findings according overall from the Quebec Disability Scale for Back Pain indicate that (89.8 %) of patients were severe pain and disability level; findings according of over all of The Oswestry Disability Index indicate that (64.9%) of patients were severe disability level and findings according to the overall of The International Physical Activity Questionnaire indicate that the (56.9%) of patients were low activity levels level. In the current study, there was a statistically significant effect between the patient's age, educational status, occupation, previous illness, duration of diagnosis, weight, and people who lived with who with lower back pain. With a significance level of ≥0.05. Conclusion: Lower back pain is more common in people under age 65, male, and illiterate. Married couples, working people, and people with chronic diseases more often experience lower back pain. There were statistically significant differences between participants' age, educational status, occupation, previous disease, duration of diagnosis, weight, life, and marital status on the Quebec Back Pain Disability Scale.