Annenin çürük deneyimi ve ebeveynlik tutumunun, çocuğun çürük deneyimi ve ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluating the impact of maternal dental experience and parenting attitudes on children's dental experience and oral health related quality of life
- Tez No: 833806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ÖZBEY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı 2-5 yaş grubu çocuk hastalar ve annelerinin, dişlerinin çürümesini etkileyen alışkanlık ve faktörlerle birlikte annenin ebeveynlik tutumunun da değerlendirilmesi, bu sonuçlara bağlı olarak anne-çocuk arasındaki çürük ilişkisinin ortaya konması ve erken çocukluk çağı çürüklerinin (EÇÇ) yaşam kalitelerine olan etkisinin belirlenmesidir. Yöntem: Çalışmamızda, 2-5 yaş grubu 246 çocuk hasta ve annelerin ağız içi muayeneleri gerçekleştirilmiş, çürük indeksleri kaydedilmiştir. Risk faktörlerini içeren veriler, literatür doğrultusunda hazırlanan ve ebeveynler tarafından doldurulan anket formu kullanılarak kaydedilmiştir. Ebeveyn tutumlarını belirlemek için Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ) kullanılmıştır. EÇÇ'nin yaşam kalitesine olan etkisini belirlemek için Erken Çocukluk Çağı Ağız Sağlığı Etki Ölçeği (ECOHIS) ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan annelerin çürük indeksi değerleri ile çocukların çürük indeksi değerleri ilişkili bulunmuştur. Kardeş sayısı, annenin eğitim durumu, çocukların beslenme alışkanlıkları, çürük indeksleriyle ilişkili bulunmuştur. Aşırı koruyucu ve izin verici ebeveyn tarzına sahip çocukların çürük indekslerinin diğer ebeveyn tarzına sahip çocuklara göre yüksek olduğu bulunmuştur. Çürük indeksleri arttıkça, ECOHIS skorlarının da arttığı bulunmuştur. Sonuç: Çocuklardaki çürük deneyiminin oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Annelerin çürük deneyimi ve ebeveynlik tarzının, çocukların ağız sağlığında belirleyici bir faktör olduğu ve EÇÇ'nin çocukların ve ailelerin yaşam kalitelerini olumsuz etkilediği belirlenmiştir. EÇÇ'nin önlenmesi için, ailelerin, ağız sağlığının önemi hakkında bilgilendirilmelerinin, annelere ve çocuklara uygun ağız hijyeni ve beslenme alışkanlıklarının kazandırılmasının oldukça önemli olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The assessment of habits and factors influencing tooth decay in children aged 2-5, along with the evaluation of maternal parenting attitudes, and the identification of the decay relationship between the mother and the child based on these results. The aim of the study is to determine the impact of early childhood caries on quality of life. Method: A total of 246 children aged 3-5 years old and their mothers took part in this study. Caries indexes were analyzed. Data containing risk factors were recorded using a questionnaire form prepared in line with the literature and filled out by the parents. Parenting Attitude Scale (PAS) was used to determine parental attitudes. To determine the impact of early childhood caries (ECC) on quality of life, the Early Childhood Oral Health Impact Scale (ECOHIS) was utilized. The obtained data were statistically analyzed. Results: The caries index values of the mothers and the caries index values of the children were found to be related. Number of siblings, mother's education level, and dietary habits were found to be associated with ECC. It was found that the caries index of children with overprotective and permissive parenting style was higher than children with other parenting styles. It was found that ECOHIS scores increased as caries indexes increased. Conclusion: It has been observed that the caries experience in children is quite high. It has been determined that the caries experience and parenting style of the mothers are a determining factor in the oral health of the children, and that ECC negatively affects the quality of life of children and families. In order to prevent ECC, it is thought that it is very important to inform families about the importance of oral health, and to provide mothers and children with appropriate oral hygiene and nutritional habits.