Al-arajı, hasanain ısam mousa ırak'ta diyabetli hastalarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Quality of life in diabetes in iraq
  1. Tez No: 798513
  2. Yazar: HASANAIN ISAM MOUSA AL-ARAJI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BULANTEKİN DÜZALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş: Diyabet görülme sıklığı giderek artan kronik hastalıklardan biri olup; hastanın genel sağlığını ve yaşam kalitesini çeşitli şekillerde etkilemektedir. Amaç: Bu çalışma, Tip 2 diyabet hastalarında yaşam kalitesinin değerlendirmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan araştırmanın örneklemini 150 hasta oluşturmuştur. Veriler Sosyo-demografik veri formu, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-BREF) ile yüz yüze toplanmıştır. Verilerin analizinde, sayı, yüzde, ortalama, t-testi, korelasyon ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Bulgular: WHOQOL-BREF toplam puan ortalaması 12.03±1,60 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Diabetes is one of the chronic diseases with an increasing incidence; It affects the general health and quality of life of the patient in various ways. Aim: This study was planned to evaluate the quality of life in patients with Type 2 diabetes.‎ Methodology: The sample of this cross-sectional and descriptive study consisted of 150 patients. ‎Data were collected face-to-face with the Socio-demographic Data Form, World Health Organization Quality of Life Scale Short Form (WHOQOL-BREF). In the analysis of the data, number, percentage, mean, t-test, correlation and ANOVA tests were used. Results: The mean WHOQOL-BREF total score was found to be 12.03±1.60. By gender; The physical domain sub-dimension score is higher in men than in women, the social and mental sub-dimension scores in singles are higher than those in married people, and the social domain sub-dimension scores in those who do not have children are higher than those who have children, civil servants and self-employed For those who have a profession, the mean scores for all sub-dimensions and total scores are higher for those who have a high school or bachelor's degree than for other occupational groups, except for the social area sub-dimension score, for those who have a high school or bachelor's degree, the mean scores for all sub-dimensions and total scores are higher, the age of diabetes is 1-5 years.