Comparison of the quality of life of patients with myocardial infarction and angina pectoris
Miyokard enfarktüslü ve anjina pektorisli hastalarin yaşam kalitelerinin karşilaştirilmasi
- Tez No: 798524
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Toplumların miyokard enfarktüslü ve anjina pektorisli hastaların Yaşam kalitelerinin karşılaştırılması ve daha sağlıklı yaşlanması ve beklenen yaşam sürelerindeki artışa bağlı olarak gerek gelişmiş gerekse de gelişmekte olan ülkelerde miyokard enfarktüslü ve anjina pektorisli hastaların sayısı ve buna bağlı hastalık yükü artmaktadır. Miyokard enfarktüslü ve anjina pektoris, insan yaşamına getirdiği kısıtlamalardan dolayı bireylerin bedensel ve ruhsal sağlığını çok yönlü olarak etkilemektedir. Bu hastalar sağlık kuruluşlarına daha sık başvurmakta, tekrarlanan yatışları olmakta ve bu hastalık ile birlikte yaşam mücadelesine başlamaktadırlar. Bu hastalığa tabii olan bireylerin yaşam tarzı değişikliği yapmaları ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını uygulamaları tedavinin önemli bir basamağını oluşturmaktadır. DSÖ, tüm miyokard enfarktüslü ve anjina pektoris'e bağlı ölümlerin dörtte üçünden fazlasının sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile önlenebileceğini ve yaşam kalitesinin arttırılabileceğini belirtmektedir. miyokard enfarktüslü ve anjina pektorisli hastaların'ın büyük bir kısmı, sağlıksız diyet, fiziksel aktivite ve alkol kullanımı gibi davranışsal risk faktörlerinin azaltılması ile engellenebilir. Sağlıklı olmayan yaşam biçimi davranışları; hipertansiyon, fazla kilo veya obezite, diyabet ve kan 2 lipitlerinde yükselme gibi metabolik ve fizyolojik değişikliklere yol açmakta ve kardiyovasküler sistemde hasarlara neden olmaktadır. Yaptığımız çalışma sonucuna göre bu hastalığa sahip bireylerin farklı kategorlere göre yaşam kalitelerindeki karşılaştırma sonuçlarını ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
The number of patients with myocardial infarction and angina pectoris and the burden of disease is increasing in both developed and developing countries, depending on the comparison of the quality of life of the societies and the healthier aging, and the increase in life expectancy. Myocardial Infarct and Angina Pectoris affect individuals' physical and mental health in many ways due to the limitations it brings to human life. These patients apply to health institutions more frequently, have repeated hospitalizations, and start the struggle for life with this disease. It is an essential step in treating individuals subject to this disease to make lifestyle changes and practice healthy lifestyle behaviors. WHO states that more than three-quarters of all deaths from myocardial infarct and angina pectoris can be prevented, and healthy lifestyle behaviors can improve quality of life. It can be prevented by reducing factors. Unhealthy lifestyle behaviors; It causes metabolic and physiological changes such as hypertension, overweight or obesity, diabetes, and elevation in blood two lipids and causes damage to the cardiovascular system. According to the results of our study, we presented the results of comparing the quality of life of individuals with this disease according to different categories.