Türkiye ve Finlandiya'daki ikinci yabancı dil Almanca öğretiminin karşılaştırılması
Comparison of teaching German as a second foreign language in Turkey and Finland
- Tez No: 798523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Dünyada yer alan birçok ülkenin yabancı dil eğitim-öğretim politikasında Alman dili önemli bir yere sahiptir. Almancayı anadili olarak konuşan yaklaşık 130 milyondan fazla insan bulunmaktadır. Avrupa çapında Almanca en çok kullanılan dil olarak bilinmektedir. Okullarda uygulanan yabancı dil öğretim ve öğrenim programlarında ise Alman dili en çok rağbet gören ve öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ikinci yabancı dil konumundadır. Türkiye'deki okullarda da yabancı dil öğretim ve öğrenim programlarında Almanca, İngilizceden sonra en çok kullanılan ve öğrenciler tarafından da en çok tercih edilen ikinci yabancı dildir. Avrupa çapında yabancı dil öğretim ve öğrenim konusunda ise Türkiye, diğer ülkelere göre orta sıralardadır. Türkiye'deki devlet okullarında ikinci yabancı dil olarak öğretilen ve öğrenilen Alman dili, 9. sınıftan itibaren başlayarak 12. sınıfa kadar devam etmektedir. Ders süresi ise genellikle haftada 2 saattir. Ancak günümüze bakıldığında Türkiye'de okullardaki Almanca öğretim ve öğrenim programlarında belli başlı sorunlar bulunmaktadır. Var olan sorunların sebeplerini görebilmek için okullardaki Almanca derslerinin içeriğine detaylı bakılması gerekmektedir. Söz konusu sorunların temelinde özellikle Almanca derslerinde uygulanan dört dil becerisi ile derslerde kullanılan yöntem ve tekniklerin göze çarptığı ve bu durumun Almanca öğretimini ve öğrenimini büyük oranda etkilediği görülmektedir. Bu çalışmada, dünya çapında eğitim ve yabancı dil öğretim ve öğrenim programları alanında üst sıralarda yer alan Finlandiya gibi bir ülke ile karşılaştırma yapılmıştır. İki ülke arasındaki eğitim sistemi, yabancı dil eğitim politikası ve ikinci yabancı dil Almanca öğretim ve öğrenim programları birçok yönüyle karşılaştırılmıştır. Bu sayede iki ülke arasındaki yabancı dil alanındaki temel farklılıklar ve Türkiye'de geliştirilmeye açık yönler tespit edilmiştir. Türkiye'deki Almanca öğretim ve öğrenim programlarındaki sorunlara karşı Finlandiya modeli örnek alınarak çözüm yolları aranmıştır. Aynı zamanda, bu çalışmanın deneysel bölümü bulunmaktadır. Bu bölümde ise Finlandiya'daki Almanca derslerinde uygulanan yöntem ve teknikler, ders içeriği ve işleyiş modeli, Türkiye'deki bir Anadolu lisesinin uygulama sınıfında Türk öğrenciler üzerinde Almanca derslerinde uygulanmıştır. Öğrencilerin Almancayı öğrenme konusunda nasıl bir gelişim sağladıklarını tespit etmek amacıyla başarı testi uygulanarak Tek Gruplu Ön Test Son Test Tasarım Modeli yöntemine başvurulmuştur. Finlandiya'daki Almanca derslerinin içeriği ile işleyiş modelinin çalışmaya katılan öğrenciler üzerindeki etkililiğini tespit etmek amacıyla da anket kullanılarak Betimsel Tarama Modeli yöntemine başvurulmuştur. Çalışmanın sonunda ise anket ve başarı testlerinden elde edilen verilerin neticesinde uygulama sınıfındaki çalışmaların genel anlamda başarılı geçtiği ve uygulanan Finlandiya modelinin çalışmaya katılan öğrencilerin Almanca öğreniminde olumlu etki bıraktığı tespit edilmiştir. Böylece, bu çalışma Türkiye'nin Almanca öğretimi ve öğrenimi konusunda var olan sorunlarına karşı ışık tutmuş ve olumlu yönde bir iz bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
The German language has an important place in the foreign language education policy of many countries in the world. There are more than 130 million people who speak German as their mother tongue. German is the most widely used language in Europe. In the foreign language teaching and learning programs applied in schools, the German language is the second most popular and preferred foreign language by students. German is the second most used foreign language after English in foreign language teaching and learning programs in schools in Turkey and is the second most preferred foreign language by students. In terms of foreign language teaching and learning across Europe, Turkey ranks in the middle compared to other countries. The German language, which is taught and learned as a second foreign language in public schools in Turkey, starts from the 9th grade and continues until the 12th grade. Lesson duration is usually 2 hours per week. However, when we look at the today, there are certain problems in the German language, which is included in the foreign language teaching and learning programs in schools in Turkey. In order to see the causes of the existing problems, it is necessary to look at the content of German lessons in schools in detail. On the basis of these problems, it is seen that the four language skills applied in German lessons and the methods and techniques used in the lessons stand out, and this situation greatly affects the teaching and learning of German. In this study, a comparison was made with a country such as Finland, which ranks high in the field of education and foreign language teaching and learning programs worldwide. The education system, foreign language policy, and second foreign language German teaching and learning programs between the two countries were compared in many aspects. In this way, the main differences in the field of foreign language between the two countries and the areas open to development in Turkey have been determined. Solutions have been sought for the problems in German teaching and learning programs in Turkey by taking the Finnish model as an example. At the same time, this study has an experimental part. In this part, the methods and techniques applied in the German lessons in Finland, the course content and the operating model were applied in the German lessons of Turkish students in the practice class of an Anatolian high school in Turkey. In order to determine how the students made progress in learning German, the Single Group Pre-Test Post-Test Design Model method was applied by applying an achievement test. In order to determine the effectiveness of the content and operating model of the German courses in Finland on the students participating in the study, the Descriptive Survey Model was applied by using a questionnaire. At the end of the study, as a result of the data obtained from the questionnaire and achievement tests, it was determined that the studies in the application class were successful in general and the Finnish model applied had a positive effect on the German learning of the students participating in the study. Thus, this study shed light on Turkey's existing problems in teaching and learning German and left a positive mark.