Assessment of nurses' knowledge regarding the nursing management of patients with acute myocardial infarction at al-diwaniyah city ,iraq
Irak'ın al-diwaniyah şehrinde akut miyokard enfarktüslü hastaların hemşirelik yönetimine ilişkin hemşirelerin bilgilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 798527
  2. Yazar: MOHAMMED TURKI ATIYAH AL BUKHNEFIS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Akut miyokard enfarktüsü, kalp kası dokusunun tıbbi müdahale olmaksızın uzun süreli kan ve oksijen eksikliği sonucu ölümüdür. Standart hemşirelik bakımı ve nitelikli bir hemşire gerektiren kritik bir sağlık durumudur. Çalışma, Irak'ın Al-Diwaniyah şehrinde akut miyokard enfarktüsü olan hastaların hemşirelik yönetimi ile ilgili hemşirelerin bilgilerini değerlendirmeyi ve hemşirelerin bilgi düzeyi ile demografik özellikleri arasındaki ilişkiyi bulmayı amaçlamaktadır. Al-Diwaniyah şehrinde, 1 Nisan- 2022 ve 1 Temmuz 2022 tarihleri arasında Al-Diwaniyah Eğitim Hastanesi ve Kateterizasyon ve Kardiyotorasik Cerrahi İhtisas Merkezi'nde çalışan 141 hemşireyi içeren olasılıksız, amaçlı bir örneklem üzerinde tanımlayıcı bir çalışma yapılmıştır. %60,3'ü 22-27 yaş grubundan, %61,7'si kadın, %38,3'ü hemşirelik enstitüsünden, %31,9'u Hemşirelik Yüksekokulundan ve %27'si hemşirelikte yüksek lisans derecesine ek olarak %2,8'i hemşirelikte yüksek lisans derecesine ve hemşirelerin %62,4'ünün hemşirelikte 5 yıldan az deneyime sahipsadece %13,5'i eğitim kursu aldı. Çalışma sonuçları, hemşirelerin akut miyokard enfarktüslü hastaların hemşirelik yönetimi ile ilgili bilgi düzeylerinin ortalama 1,56 puan ile orta düzeyde olduğunu göstermiştir. Hemşirenin müdahalesi, hemşireni eğitim seviyesi yüksek olduğunda, hemşire deneyimli olduğunda ve eğitim kursu aldığında daha iyidir.Hemşire tarafından hemşirelik bakımı sağlamada erkek veya kadın fark yoktur.
Özet (Çeviri)
Acute myocardial infarction is the death of heart muscle tissue due toprolonged lack of blood and oxygen without medical intervention. It is a critical health condition requiring standardized nursing care and a qualified nurse ready. The study aims to assess nurses' knowledge regarding the nursing management of patients with acute myocardial infarction in Al-Diwaniyah city, Iraq. Moreover, finding the relationship between nurses' knowledge and demographic characteristics. A descriptive study was conducted on a nonprobability, purposive sample in Al-Diwaniyah city, which included 141 nurses working in Al-Diwaniyah Teaching Hospital and the Specialized Center for Catheterization and Cardiothoracic Surgery for the period between April 1- 2022 and July 1- 2022. The majority, 60.3%, are of the age group 22-27 years; the most sample, 61.7%, were female, and 38.3% were from nursing institutes, compared to 31.9% from the College of Nursing and 27% of nursingschool , in addition to 2.8% of the Postgraduate in nursing, and 62.4%of the nurses had less than five years of experience in nursing, only 13.5% of them obtained a training course. The results of the present study showed that the nurses knowledge regarding the nursing management of patients with acute myocardial infarction was fair, with an average score of 1.56.The nurses' intervention is better whenever the nurse has a higher educational level, experience in nursing, and training courses, while there was no difference in providing nursing care by the nurse, whether male or female