Assessment of Nurses' knowledge and attitudes about pain management at Al-Diwaniyah Teaching Hospital, Iraq
Irak'ın Al-Diwaniyah şehrinde akut miyokard enfarktüsü için trombolitik tedavi gören hastaların hemşirelik yönetimine ilişkin hemşirelerin bilgilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 785978
  2. Yazar: BAN SABAH NEAMAH ALMOHGAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş: Ağrı, sadece hasta ağrısının yoğunluğunu doğru bir şekilde ifade etme yeteneğine sahip olduğundan, hemşirelik işinde deneyim gerektiren en önemli yaşamsal belirtil erden biridir. Ağrının hastanın ve ailesinin yaşamı üzerinde birçok olumsuz etkisi vardır ve hastanın yaşam tarzını, hastalıktan ve ölümden kurtulmasını, ayrıca duygu ve tepkilerini etkiler, hem de duygu ve tepkiler üzerine, Hemşirelerin diğer sağlık personeline göre hasta ile daha uzun süre birlikte olması açısından, hemşire ağrının fizyolojisinin ve ağrının nasıl yönetileceğinin ve akut ve kronik ağrının neden olduğu fizyolojik ve psikolojik etkilerin farkında olmalıdır. Amaç: Bu çalışmanın amacı, Al-Diwaniyah Eğitim Hastanesinde çalışan hemşirelerin ağrı yönetimine ilişkin bilgi ve tutumlarını değerlendirmektir. Yöntem: Al-Diwaniyah Eğitim Hastanesi'nde (Ameliyat Bölümü, Acil Servis, Onkoloji Bölümü, Koroner Bakım Ünitesi) tanımlayıcı bir tasarım çalışması yapılmıştır. Hemşireler için yüz yüze görüşme yöntemiyle bir anket kullanılmıştır.Anket aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır: demografik bilgiler (6 soru) , hemşirelerin ağrı yönetimine yönelik tutumları (22 soru), ağrı yönetimi hakkında bilgi (14 soru) test etmek için (objektif) bir örneklem kullanıldı (yukarıdaki birimlerde çalışan 200 hemşire, örnek 1 Nisan 2022'den 1 Temmuz 2022'ye kadar olan dönemde toplanmıştır. Bulgular: Çalışmanın sonuçları, ağrı değerlendirmesi ve yönetimi ile ilgili bilgi ve tutum düzeyinin (%90) orta düzeyde olduğunu göstermektedir. Mevcut çalışmanın özellikleri, kadınların en yüksek yüzdesinin (20-29) yaşında (108) kadın olduğunu göstermiştir Ayrıca hemşirelik deneyimine sahip olanların (1-5 yıl), hemşirelerin en yüksek yüzdesi lisans derecesine sahipti.Bunların en yüksek yüzdesi geçmişte ağrı konusunda eğitim almamıştı. Hemşirelerin bilgi, tutum ve sosyo-demografik özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktu. Sonuç: Çalışmanın sonuçları, ağrı değerlendirmesi ve yönetimi ile ilgili bilgi ve tutum düzeyinin orta düzeyde olduğunu göstermektedir. Öneriler: Hemşireler arasında ağrı yönetimi bilgi ve eğilimlerini geliştirmeye yönelik teşvik edici faaliyetlerde bulunmalıdır, Eğitim dersleri yayınlanmalı ve ağrı yönetimi ve tedavisi ile ilgili en son araştırma bulgularından güncellemeleri iletmek için çalışmalıdır ve Hastanelerde sürekli eğitim sistemleri etkinleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Background: Pain is one of the most important vital signs that need experience in nursing work, as only the patient can accurately express the intensity of his pain. Pain impacts the patient's lifestyle and recovery from illness, as well as feelings and reactions. Because they spend more time with patients the nurse must be familiar with pain management, pain physiology, and the physiological implications of acute and chronic pain. Objectives: The aim of the study was to assess nurses' knowledge and attitudes about pain management at Al-Diwaniyah teaching hospital. Methodology: A descriptive design study was conducted at Al-Diwaniyah Teaching Hospital (Surgery Department, Emergency Department, Oncology Department, Coronary Care Unit). Research tool A face-to-face questionnaire was used. The questionnaire consists of the following parts: demographic information (6 questions), nurses' attitudes toward pain management (22 questions), and knowledge about Pain. Management (14 questions) A non-probability (objective) sample was used to test (200 nurses working in the above units, the sample was collected during the period from April 1, 2022) to July 1, 2022. Results: The study shows The level of Assessment of knowledge and attitudes about Pain and its management is a fair average (90%); the characteristics of the current study showed that the highest percentage of females was (108) females at the age of (20-29) years. In addition, the highest percentage had nursing experience (1-5 years), and the highest percentage of nurses had a bachelor's degree. The highest percentage had not received training courses on Pain in the past, and There was no statistically significant association between nurses' knowledge, attitude, and socio-demographic characteristics. Conclusion: The study results show that the knowledge and attitude about pain management are fair. Recommendations: Conducting activities to develop the knowledge and trends of pain management among nurses; educational lectures must be published to communicate updates from the latest studies regarding pain management and treatment, and continuing education systems must be activated in hospitals.