Assessment of nurses' knowledge regarding the nursing management of patients receiving thrombolytic therapy for acute myocardial infarction in al-diwaniyah city, ıraq
Irak'in al-diwaniyah şehrinde akut miyokard enfarktüsü için trombolitik tedavi gören hastalarin hemşirelik yönetimine ilişkin hemşireleri̇n bilgilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 788027
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Arka plan: Koroner arter hastalığı (KAH), kalbin kaslarını çevreleyen ve besleyen koroner arterlerde ortaya çıkar ve bu bölgelerde perfüzyon eksikliğine ve nekroza neden olur. Bu tıkanıklık, damarlarda yağ veya fibröz dokunun birikmesi ve dolayısıyla bu arterlerin kısmen veya tamamen tıkanması sonucu oluşur. KAH üç tipten oluşur {Stabil angina (veya yeni kronik koroner sendromlar KKS), akut koroner sendrom (AKS) ve prinzmetal angina}. AKS, son yıllarda tüm dünyada insanları etkileyen ve yüksek oranda mortalite ve morbiditeye neden olan en yaygın hastalıktır. AKS, aspirin ve P2Y12 inhibitörleri tarafından progresyonunu azaltmak için ikili tedaviye ihtiyaç duyan iki tip {Miyokard enfarktüsü (ME) ve kararsız angina}dan oluşan bir KAH alt tipidir. Miyokard enfarktüsü (ME) veya kalp krizi olarak adlandırılan şey, kalp kasını besleyen koroner arterlerin tamamen tıkanmasıyla sonuçlanan bir KAH'dir. ME iki tipten oluşur {ST elevasyonlu ME (STEME) ve ST elevasyonsuz ME (NSTEME)}.Amaç: Çalışmanın amacı, Irak'ın Al-Diwaniyah şehrinde akut miyokard enfarktüsü için trombolitik tedavi gören hastaların hemşirelik yönetimine ilişkin, hemşirelerin bilgilerinin değerlendirilmesi.Yöntemler: Al-Diwaniyah Eğitim Hastanesinde (CCU ve kardiyak Kateterizasyon merkezi) tanımlayıcı bir tasarım çalışması yapılmıştır. Yüz yüze anket kullanılarak Anket, demografik bilgiler (8 soru), Hemşirenin kalp ve akut Miyokard enfarktüsü bilgiler (7 soru), Hemşirelerin akut Miyokard enfarktüsü yönetimine ilişkin bilgiler (7 soru), Hemşirelerin Trombolitik tedavi bilgileri (8 soru) ve Hemşirelerin Trombolitik tedavi alan AMI hastalarında hemşirelik yönetimine ilişkin bilgileri (8 soru) bölümlerinden oluşmaktadır.Yukarıdaki birimlerde çalışan 133 hemşire seçilirken, örneklem 1 Nisan 2022 ile 1 Ağustos 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Sonuçlar: Araştırma, hemşirelerin yarısından fazlasının kadın, (20-29) yaşında, Hemşirelik Lisansı, (1 ila 5) yıl genel ve özel olarak koroner bakım ünitesi ve Kalp merkezlerinde hemşirelik deneyimi olduğunu göstermiştir. Hemşirelerin dörtte üçü AME durumunda hasta bakımı ile ilgili daha önce herhangi bir kursa katılmamıştır ve örneklemin (%62.4) interneti kendi kendine eğitim aracı olarak kullanarak trombolitik tedavi konusunda kendilerini eğitmiştir. Çalışmanın sonuçları, bilgi orta düzeyde olduğunu göstermektedir. Ayrıca çalışma, katılımcıların sosyo-demografik verileri ile bilgilerinde (cinsiyet ve eğitim düzeyi) ile (p < 0.05) istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermiştir. Katılımcıların bilgilerinde (akut miyokard enfarktüsü ile ilgili eğitim / öğretim kurslarına katılmak, Trombolitik tedavi hakkında kendi kendine eğitim, Yaş, Hemşirelikte Yılların Deneyimi, CCU veya Kardiyak merkezlerinde Yılların Deneyimi ve Kendi kendine eğitim araçları) ile (p > 0.05) arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır.Çözüm: Araştırmacı, Al-Diwaniyah şehrinde akut miyokard enfarktüsü için trombolitik tedavi gören hastaların hemşirelik yönetimine ilişkin hemşirelerin bilgilerinin değerlendirilmesi temsil eden genel değerlendirmenin, orta düzeyde bir genel değerlendirme gösterdiği sonucuna varmıştır. Öneriler: Çalışma, hemşirelerin trombolitik tedavi için eğitim kurslarına veya programlarına katılımı ile hemşirelik mesleğinin gereğini yerine getirmek için hastanelerde, sürekli eğitim merkezlerinde bilimsel kaynakları kullanarak kendi kendine eğitim ve trombolitik tedavi ile ilgili programların arttırılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Coronary artery disease (CAD) occurs in the coronary arteries surrounding and supplying the heart muscles, leading to a lack of perfusion and necrosis in these areas. This blockage is caused by the accumulation of fat or fibrous tissue on the vessels and, thus, a partial or complete blockage of these arteries. CAD consists of three types {Stable angina (or chronic coronary syndromes CCS newly), acute coronary syndrome (ACS), and Prinzmetal angina}.ACS is the most common worldwide disease that affects people and has caused mortality and morbidity in recent years. ACS is a subtype of CAD that consists of two types {: Myocardial infarction (MI) and unstable angina} that need dual therapy to reduce the event of its progression by aspirin and P2Y12 inhibitors. Myocardial infarction (MI), or what has been called a heart attack, is a CAD resulting in complete blockage of the coronary arteries which surround and supply the muscles of the heart. MI consists of two types {S.T. elevation MI (STEMI) and non-ST elevation MI (NSTEMI)}. Objectives: Assessment of nurses' knowledge about the nursing management of AMI patients receiving thrombolytic therapy in Al-Diwaniyah city, Iraq. Methods: A descriptive design study was conducted at Al-Diwaniyah Teaching Hospital (CCU and cardiac catheterization center). Face-to-face questionnaire was used. The questionnaire consists of the following parts: demographic information (8 questions), Nurses knowledge about heart and acute myocardial infarction (7 questions), Nurses' knowledge of the management of acute myocardial infarction (7 questions), Knowledge of nurses about thrombolytic therapy (8 questions) and Nurses' knowledge about nursing management in AMI patients receiving thrombolytic therapy (8 questions). 133 nurses working in the above units was choosen, the sample was collected during the period from April 1, 2022 to August 1, 2022. Results: The study showed that the females were more than half of the nurses (20-29) years of age, (1 to 5 years) of experience in nursing, Bachelor in Nursing, and (1 to 5 years) of experience in CCU and Cardiac centers. Three-quarters of nurses have not participated in previous courses related to patient care in the case of AMI, and (62.4%) of the sample educated themselves about thrombolytic therapy by using the Internet as a self-education tool. The overall assessment show fair assessment. In addition, the study illustrated that there was a statistically significant in participants' knowledge of their socio-demographic data in gender and educational level with (p < 0.05). While no significant differences in participants' knowledge in Age, participation in educational / training courses related to acute myocardial infarction, years of experience in nursing, Self-education about thrombolytic therapy, years of experience in CCU or Cardiac centers, and Self-education tools with (p > 0.05). Conclusion: The researcher concludes that the overall assessment, which represents the assessment of nurses' knowledge about the nursing management of AMI patients receiving thrombolytic therapy in Al-Diwaniyah city, shows a fair overall assessment. Recommendations: The study suggests to increase the programs related to self-education and thrombolytic therapy by using scientific resources in hospitals and continuing education centers in order to fulfill the requirements of the nursing profession with the participation of nurses in training courses or programs for thrombolytic therapy.