Dijitalleşen benlik sunumlarında simgesel şiddet boyutu: Twitter örneği
Symbolic violance severity in digitalized personality presentations: Twitter example
- Tez No: 798539
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MEDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
İletişim teknolojileri ve bu teknolojiler doğrultusunda oluşan platformlar bireylere interaktif bir iletişim süreci sunarak yeni iletişim alanları yaratmıştır. Yaratılan bu alanlarda birey belirli edimlerini gerçekleştirerek fiziki olmayan bir mekân içeriğinde sosyalleşebilmektedir. Bu sosyalleşme pratikleri dâhil olunan platform içeriklerine göre farklılık göstermekte ve birey hayatında başat bir noktada konumlanmaktadır. Benlik sunumu ve simgesel şiddet oluşumları teknolojik gelişmeler doğrultusunda dijital alanlarda da gerçekleştirilmektedir. Yüz yüze gerçekleştirilen iletişim pratiklerinden belirli noktalarda farklılık gösteren bu oluşumlar sosyal medya platformlarının görece yoğun bir kullanımı doğrultusunda yeniden üretilmektedir. Twitter, bireylerin belirli edimler sergileyebileceği bir sosyal medya platformu olarak kullanılmaktadır. İnteraktiflik ve yoğun bir kullanım doğrultusunda Twitter, benlik sunumu ve simgesel şiddet oluşumlarında da önemli bir konum haline gelmektedir. Uygulama içeriklerindeki belirli farklılıklar doğrultusunda aktarılan benlik sunumları ve simgesel şiddetler bireylere bir görünürlük sağlayarak bu kavramların yeniden üretilmelerine de olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Communication technologies and the platforms that comes into existance in the with these technologies have created new communication areas by offering new interactive comminucation process to individuals. By doing certain actions in these created spaces an individual is able to socialize in a non-physical place. These socializing practices differs according the platform content that included and situated in a really dominant place in an individual life. Self-presentation and symbolic violence formations are also carried out in digital areas in line with technological developments. These formations that shows differances from the other communication practices that are performed face to face at some point are remanufactured due to the relatively frequent usage of the social media platforms. Twitteris being used as a social media platform where individuals can exhibit certain actions The platform is becoming an important factor in the formation of self-presentation and symbolic violence in line with it's interactivity and intensive usage. The personality presentations and the symbolic violance transmitted through certain differences in the content of the application, with individuals providing a visibility, enables these concepts to be manufactured.