Kronik periodontitis hastalarının çiğneme kaslarının kalınlığının değerlendirilmesi
Evaluation of the thickness of masticatory muscles in chronic periodontitis patients
  1. Tez No: 858869
  2. Yazar: KERİME BERKHAS TUMANİ ÜSTDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU EVLİCE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Periodontitis en sık görülen kronik enflamatuar hastalıklardan biridir. Periodontitisin oral fonksiyonların kaybına neden olduğu iyi bilinmektedir; bu nedenle ısırma kuvveti ve masseter ve temporal kasların kalınlığı ile ölçülebilen çiğneme kapasitesini etkileyebilir. Ayrıca periodontal tedavinin çiğneme fonksiyonu üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, kronik periodontitis hastalarının periodontal tedavi öncesinde ve sonrasında masseter ve temporal kas kalınlıklarının ultrasonografi ile ölçülerek, periodontitisin ve periodontal tedavinin çiğneme yeteneklerine etkisinin belirlenmesidir. Çalışmaya dahil edilen hastalar klinik ve radyolojik muayene ile belirlendi. Hastaların masseter ve anterior temporal kaslarının kalınlıkları bilateral olarak istirahatte ve maksimum kontraksiyonda ultrasonografi ile ölçüldü. Hastaların periodontal ölçümleri ve tedavileri tek bir hekim tarafından tamamlandı. İstatistiksel analiz için IBM SPSS 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY) istatistik programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Periodontitis is one of the most common chronic inflammatory diseases. Periodontitis is known to cause loss of oral functions; therefore, it may affect masticatory capacity, which can be measured by bite force and thickness of the masseter and temporal muscles. It is also known that periodontal treatment has positive effects on masticatory function. The aim of this study is to determine the effect of periodontitis and periodontal treatment on masticatory abilities by measuring masseter and temporal muscle thicknesses with ultrasonography before and after periodontal treatment in chronic periodontitis patients. The patients included in the study were determined by clinical and radiological examination. The thickness of the masseter and anterior temporal muscles of the patients were measured by ultrasonography bilaterally at rest and at maximum contraction. Periodontal measurements and treatments of the patients were completed by a single physician. IBM SPSS 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY) statistical program was used for statistical analysis.