Supratentoryal yerleşimli malign glial tümörlerde konvansiyonel radyoterapi ve akselere hiperfraksiyone radyoterapi ile eş zamanlı sisplatin karşılaştırılması
The Compare of conventional RT with accelerated hiperfractioned RT and concomitant cisplatin in supratentorially located malign glial tumors
  1. Tez No: 79856
  2. Yazar: TÜLİN EREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. B. DURSUN DEDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
IV ÖZET Amaç: Nisan 1997-Ocak 1999 tarihleri arasında supratentoryal yerleşimli malign glial tümörlerde konvansiyonel RT ile akselere hiperfraksiyone RT ve eş zamanlı sisplatinin toksisite, tolerabilite, progresyonsuz sağ kalım ve genel sağkahm açısından karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod: Supratentoryal yerleşimli malign glial tümör tanısı almış Karnosfky performans statüsü %30'dan büyük 39 hasta faz II randomize çalışmaya dahil edildi. Hastalar iki gruba bölündü. İlk grup (n:20) 60 Gy konvansiyonel RT ve ikinci grup (n: 19) 48 Gy akselere hiperfraksiyone RT ve sisplatin uygulandı. Yaşları 10 ile 70 arasında olan 27 hasta erkek, 12 hasta kadındı. Hastalar fizik muayene, rutin hematolojik ve biyokimyasal test, CT ve idrar kreatin klerensi ile değerlendirildiler. Bulgular: Median takip süresi 25 haftaydı ve genel sağkahm ve progresyonsuz sağkalım 1 ve 2.grupta sırasıyla 24'e karşın 12 hafta ve 25'e karşın 25 haftaydı. n.grupta progresyonsuz sağkalım istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Genel sağkahmda ise I. ve n. Grup arasında fark yoktu. Tek değişkenli analiz grup İT de tümör histolojisi ve cinsiyetin, grup I'de tümör histolojisinin pregresyonsuz sağkalıma, genel sağkalıma ise grup I'de tümör histolojisi grup İT de ise tümör çapının istatistiksel olarak anlamlı etki ettiğini gösterdi. Hiçbir hastada tedaviye ara verecek akut toksitite görülmedi. Geç toksisite oranı ise düşüktü. Toksisiteler kabul edibelir ve tolerabl olup tedaviye bağlı ölüm görülmemiştir. Sonuç: Bu çalışmada akselere hiperfraksiyone RT ve sisplatinin progresyonsuz sağkalım üzerine konvansiyonel RT'ye istatistiksel olarak üstün olduğu gösterilmiştir. Yaşam süresi kısa olan bu hastalarda akselere hiperfraksiyone RT ve sisplatin hastanın hastanede kalma süresini kısaltarak daha kaliteli bir yaşam sunmaktadır. Beyin tümörlerinin tedavisinde RT ve kemoterapi konusunda birçok çalışma vardır. Ancak genel sağkalım hale kötüdür ve RT ve kemoterapi ve radyo kemoterapi kombinasyonları için daha ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Compare of Conventional RT with Accelerated Hiperfractioned RT and concomitant Cisplatin in Supratentorially Located Malign Glial Tumors Purpose: To compare, toxicity, tolerability, disease free and total survival differencies between in conventional RT versus accelerated hiperfractioned RT and concomitant cisplatin in supratentorially located malign glial tumors. Material and Methods: Between April 1997 and January 1999 39 patients with supratentorially located malign glial tumors whose karnofsky performance status had been greater than %30 were entered in two a randomized trial. Patients divided in two groups. First group (n=20) received 60 Gy conventional RT and second group (n=19) received 48 Gy accelerated hiperfractioned RT and cisplatin. Twenty-seven of the patients were male and twelve patients were female, whose ages were varied from 10 to 70. Patients evaluated with physical examination, routine haemotology and biochemistry profile, compoterized tomography and urine creatinine clerens. Results :Median follow-up duration was 25 weeks and total median and disease free survival were 24 versus 12 weeks and 25 versus 25 weeks respectively in group 1 and 2. In group 11, a stastistically significant median disease free survival was found. No significant differencies between groups I and II in median total survival was found. One way variance analysis showed that tumor histology and gender had statistically significant effect on median disease free survival in group II and tumor histology m group I. Also tumor histology in group I and tumor diameted in group II had a significant effect on total survival. None of the patients expericed acute toxicity that would require any drop out. The rate of late toxicities was low. Toxicities were accepttable, tolerable and no treatment related death occured in either treatment groups. Conclusion: In this study there is a statistically significant superiority of accelerated hiperfractioned RT and cisplatin treatment over conventional RT for disease free survival was evidenced. In this patients with short time total survival accelerated hiperfractioned RT and cisplatin treatment achieves shorter hospitilization period and more quality life. There are many trials about RT and chemotherapy in the treatment of brain tumors. However survival is still poor and we need further investigations about radiotherapy and chemotherapy and radiochemotherapy combinations.