Acil serviste KPR başlama-bitirme kriterleri ve DNAR kavramının uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 798570
 - Danışmanlar: PROF. DR. ERDEN EROL ÜNLÜER
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Resüsitasyonun amaçları; yaşamı korumak, sağlığı düzeltmek, acıyı dindirmek, maluliyeti azaltmak ve bireyin kararları, hakları ve mahremiyetine saygı duymaktır. Genel kural kardiyak arrest kurbanına acil tedavi uygulamak olsa da, kardiyopulmoner resüsitasyon yapmamanın uygun olacağı birkaç istisna önerilmiştir. Do Not Attempt Resuscitation-DNAR 'resüsitasyon yapmayın' demektir. Ancak birçok yerde“Doğal Ölüme İzin Ver”(Allow Natural Death-AND) teriminin yerine geçmektedir. Bizim bu çalışmadaki amacımız; Acil servislerde kardiyopulmoner resüsitasyon başlama ve bitirmeye karar verme kriterleri arasındaki tutarlılığın ve Resüsitasyon yapmayın (Do Not Attempt Resuscitation-DNAR) kavramının uygulanabilirliğinin tespiti amaçlı araştırma yapmaktır. Çalışmamıza 246 hekim katılmıştır. KPR genel hatlarıyla acil seris uzmanlık eğitimi almış ve almakta olan hekimler arasında standardize edilmiştir. 69 hekim DNAR kavramını uyguladığını belirtmiştir. Ancak bu oran ülkemizde ki hukuksal boşluk nedeniyle düşüktür. Hukuki temelinin olmaması DNAR kavramının resmi kayıtlarını da engellemektedir. Sonucu kesin ölüm olan vakalarda tüm imkanlarla savaşmak hem işgücü hem finans hem de zaman kaybına neden olmaktadır. Bu çalışma ülkemizde acil servis uzmanlık eğitimi almış ve almakta olan hekimlerin KPR ve DNAR uygulama pratiklerini, karşılaşılan zorlukları, yapılabilecek düzenleme ve yenilikleri incelemesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The objectives of resuscitation are saving life correcting the health relive pain reduce disability and to respect individual's decisions, rights and privacy. Although the general rule is to apply emergency treatment to victims of cardiac arrest, there are a few suggested exceptions that not to apply cardiopulmonary resuscitation would be appropriate.DNAR means 'do not resuscitate'. However, in many places this term replaces“Allow Natural Death”(Allow Natural Death-AND ). Our aim in this study is; to determination the consistency between the decision making criterion of starting and finishing cardiopulmonary resuscitation and the applicability of DNAR concept in emergency departments. 246 physicians participated in this study.CPR has been standardized among the physicians specialized and receiving education about emergency medicine. 69 physicians stated that they practice the concept of DNAR. However, this rate is lower in our country due to the legal space. The lack of the legal basis blocks official recording of the concept of DNAR.To fight for patients with all the facilities that will result with certain death causes loss of time, labor and finance. This study is important because it examines CPR and DNAR application practices, challenges faced with, applicable regulations and changes among the physicians that received and currently receiving emergency medicine education.