Bir otobiyografide kurgu ve gerçeklik: Namık Kemal
Fiction and reality in an autobiography: Namık Kemal
  1. Tez No: 798615
  2. Yazar: ELİF UYGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ERBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Tanzimat; Osmanlı İmparatorluğu'nun asırlardır içinde bulunduğu medeniyet dairesinden çıktığı, yeni bir medeniyetin eşiğinde durduğu ve birçok alanda yenilikler, ikilikler yaşadığı buhranlı bir dönemin adı olmuştur. Namık Kemal bu zorlu dönemin en önemli isimleri arasında yer almaktadır. Sanatçının divan şiiri ile başlayan şiir merakı İbrahim Şinasi'nin etkisi ile başka bir hüviyete bürünmüştür. Namık Kemal, kalemini bireysel bir duyarlılıktan toplumsal bir duyarlılığa çevirmiş ve Türk edebiyatında, vatan konularını yoğun bir şekilde işleyen ilk isim olmuştur. Çok yönlü bir aydın olan şair, yaşamını ve sanatını içinde bulunduğu toplumun muvaffakıyetine adamıştır. Bu çalışmanın amacı, düşünce ve sanat anlayışını toplum ve devlet menfaatine adamış Namık Kemal'in manevi ve entelektüel kişiliğini mercek altına almak, eserlerine yansıyan otobiyografik unsurları kurgu ve gerçeklik temelinde anlamaya çalışmaktır. Yazarın kurgusal eserleri; makale, mektup ve gazete yazıları gibi kurgu dışı kalan ürünlerinden faydalanılarak sanatçıya yönelik eleştiri ve psikanalitik edebiyat kuramı doğrultusunda incelenmiştir. Eserler kurgu ve gerçeklik ya da hayal ve hakikat bağlamında değerlendirilirken sanatçının varoluşsal sorunlarının ve bilinçaltı düzleminin metnin aynasına ne ölçüde yansıdığını saptamak çalışmamızın temel hedefidir.
Özet (Çeviri)
Tanzimat; it became the name of a depressed period when the Ottoman Empire left the circle of civilization it had been in for centuries, stood on the threshold of a new civilization, and experienced innovations and dualities in many fields. Namık Kemal is among the most important names of this difficult period. The artist's interest in poetry, which started with divan poetry, took on a different identity with the influence of İbrahim Şinasi. Namık Kemal turned his personal sensitive writings into social sensitive writings and became the first name in Turkish literature to deal with patriotic issues intensively. The poet, who is a sophisticated intellectual, has dedicated his life and art to the success of the society in which he lives. The aim of this study is to examine the spiritual and intellectual personality of Namık Kemal, who devoted his thought and artistic understanding to the benefit of society and the state, and to try to understand the autobiographical elements reflected in his works on the basis of fiction and reality. The fictional works of the author were examined in line with the criticism and psychoanalytic literature theory towards the artist by making use of his non-fiction products such as articles, letters and newspaper articles. While the works are evaluated in the context of fiction and reality or imagination and truth, the main goal of our study is to determine to what extent the existential problems and range of subconscious of the artist are reflected in the mirror of the text.