Türk ve İran hukukunda iyiniyet ilkesi
The principle of good faith in Turkish and Iranian law
  1. Tez No: 798614
  2. Yazar: FOROUGH AMİRABEDİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN İKİZLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İyiniyet, bir hakkın kazanılması veya bir hukuki sonucun doğmasına yönelik engeli bilmemek ve gerekli özen gösterilse dahi bilebilecek durumda olmamak olarak ifade edilebilir. İyiniyetin varlığına hukuki sonuç bağlanan durumlarda iyiniyet, meydana çıkacak olumsuz sonuçtan kişinin korunmasını sağlamaktadır. Diğer bir ifadeyle hukuk kuralına aykırı olarak davranılması o hukuki işlemde öngörülen sonuca ulaşılmasını engeller; ancak iyiniyet koruduğu kişi yararına bu durumu değiştirir ve hukuki sonucun doğmasını sağlar. Türk ve İran hukuklarında, iyiniyetin düzenlenmesi farklılıklar arz etmektedir. İran hukukunda, iyiniyetin varlığına yönelik olarak farklı görüşler bulunmaktadır. Doktrinde bazı görüşler, iyiniyeti yok sayarken bazı görüşler, iyiniyetin önemini vurgulamaktadır. Bu çalışmada Türk ve İran hukuklarında iyiniyet kavramı açıklanmaya çalışıldıktan sonra bu kavrama yönelik hukuk sistemlerindeki farklılıklar mukayese edilmeye çalışılmıştır. İyiniyetin uygulanma alanına dair farklılıklar örneklerle ve kararlarla açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Good faith can be defined as being unaware of the obstacle to the acquisition of a right or the emergence of a legal consequence and not being in a position to be aware even if necessary attention has been paid. In cases, which are legally concluded to involve the presence of good faith, good faith enables the change of the conclusion or protection from the negative conclusion. In other words, violating the rule of law prevents the achievement of the result stipulated in that legal procedure; however, good faith changes this situation for the benefit of the person it protects and provides the legal result. The regulation of good faith has certain differences in Turkish and Iranian law. In Iranian law, there are different opinions about the presence of good faith. While some opinions in the doctrine ignore good faith, some opinions emphasize the importance of good faith. In this study, the concept of good faith in Turkish and Iranian laws was tried to be explained and the differences in the legal systems concerning this concept were tried to be compared. Differences concerning the implementation of good faith were tried to be explained with examples and decisions.