Diyarbakır Müzesi'ndeki Urartu takıları
Jewelry in Diyarbakir Urartian Museum
  1. Tez No: 798636
  2. Yazar: BETÜL TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKMAZ MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Takılar insanoğlunun var olduğu günden beri, şekli, malzemesi, yapım teknikleri ile dönemin sanatını, stilini ve yaşam şeklini gösteren sembollerdir. Takılar her ne kadar sözsüz iletişim aracı olsa da dünya ve ahiret inancı arasındaki bağlantıyı gösteren bir köprü vazifesindedir. Tarihi süreç içerisinde gelişen takıların, ilk kullanımları süslenme ve beğenilmekten ziyade büyüsel anlam, kötülüklerden ve kötü ruhlardan korunma olarak bir güç kaynağı olmuştur. Takılar kullanıldıkları günden beri o dönemde, toplumda yaşayan insanların amaçlarına ve ihtiyaçlarına göre farklılık göstermiştir. Tezimiz kapsamında Diyarbakır Müzesi'nin deposunda bulunan satın alma, bağış ve müsadere yolu ile müzeye getirilen, 142 eserin daha önce çalışılmamış olan takıların, kataloglarının düzenlenip çıkarılması ve bölgelerine göre tipolojik açıdan ve tiplerine göre inceleyerek gruplara ayrılıp incelenmiştir. Belirli ölçütler göz önüne alınarak ve detaylı bir şekilde araştırılarak Urartu dönemine tarihlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Jewelry has been symbols showing the art, style and way of life of the period with its shape, material, construction techniques since the day mankind existed. Although jewelry is a means of nonverbal communication, it serves as a bridge to the connection between the world and the faith of the afterlife. The first uses of jewelry, which developed in the historical process, have been a source of power as a source of magical meaning, protection from evil and evil spirits, rather than ornamentation and liking. Since the day they were used, jewelry has differed according to the goals and needs of the people living in the society at that time. Within the scope of our thesis, 142 works brought to the museum through purchase, donation and confiscation in the warehouse of the Diyarbakır Museum, which have not been studied before, were organized and examined into groups by organizing and extracting the catalogs and examining them according to their regions from a typological point of view and according to their types. It was dated by considering certain criteria and researching it in Uruadri detail.