Evde hasta bakımına ilişkin sözleşmelerin hukuki niteliği
Legal nature of the contracts regarding patient care at home
  1. Tez No: 798637
  2. Yazar: AYŞE GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KÜBRA ERCOŞKUN ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezin amacı, hasta veya hasta yakınının ev ortamında hasta bakım hizmeti veren kişi veya kurumlarla yapacağı sözleşmelerin hukuki niteliğini belirlemektir. Bu çalışmanın birinci bölümünde evde hasta bakım hizmeti kavramı açıklanmış ve ardından bu hizmetin içeriği tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bölümde ayrıca hastalıkların hastada ne tür ihtiyaçlar ortaya çıkarabileceği kısaca gösterilmekte ve hizmet veren personelin sağlık meslek mensubu olup olmaması açısından değerlendirme yapılmaktadır. İkinci bölümde ise, hasta veya yakınının evde hasta bakım hizmeti veren devlet veya kamu kurum ve kuruluşları, özel sağlık kuruluşları ve herhangi bir kurum veya kuruluşa bağlı olmaksızın çalışan kişilerle anlaşması durumunda ortaya çıkan sözleşmenin hukuki niteliği ortaya konulmuştur. Ayrıca bu bölümde, aracılık yapma ve/veya geçici iş ilişkisi kurma faaliyeti yürüten özel istihdam bürolarının evde hasta bakım hizmeti verilmesindeki konumundan bahsedilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise evde hasta bakım sözleşmesi ayrıca ele alınarak bazı kavramlar ve sözleşme tipleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the legal nature of the contracts that the patient or relative will make with the person or institutions delivering patient care services in the home environment. The first chapter of this study defines the concept of patient care service at home and then attempts to determine the content of this service. This chapter also briefly demonstrates the types of needs that the diseases can disclose in the patient and explores scenarios in which the serving staff is a healthcare professional or not. In the second section, the emerging legal nature of the contract is introduced when a patient or relative signs an agreement with state or public institutions and organizations, private health institutions, and people working without affiliation with any institution or organization providing at-home patient care. Moreover, this section examines the status of private employment offices assisting business intermediary and/or temporary employment procedures in terms of at-home patient care service. In the third and last section, the contract for patient care at home is explicitly discussed and compared with some concepts and contract types.