Colm Toibin'in Brooklyn adlı romanında kimlik ve göç
Identity and migration in Colm Toibin's Brooklyn
- Tez No: 798659
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL AVCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tezin amacı, günümüzün en dikkat çekici ve derinlemesine araştırılması gereken kavramlarından olan kimlik ve göç meselelerini, İrlandalı yazar Colm Toibin'in Brooklyn (2009) adlı eserinde Sosyal Kimlik Kuramı'nı temel alarak incelemektir. Özellikle 20. yüzyılın ortalarından itibaren kimlik kavramı farklı bakış açılarından ve farklı kapsamlarda değerlendirilir. Roger Brubaker ve Frederick Cooper'ın deyimiyle kavramın aşırı kullanımı ve dolayısıyla anlam erozyonunun meydana gelmesi kavramın içini boşaltır. Kimlik hem birçok şeyi ifade eden bir kavram gibi görünmekte hem de anlam karmaşasına sebep olmaktadır. Bu doğrultuda, çalışmanın birinci bölümünde kimliğin etimolojisinden bahsedilmiş ve kavram üzerine önemli düşünürlerin tanımlamalarına yer verilmiştir. Daha sonra kimliğin oluşumundan, kimlik türlerinden, kimlikte önemli bir yere sahip olan benlik ve sosyal kimlik kavramlarından ve üzerine yapılan değerlendirmelerden ve son olarak genel hatlarıyla Sosyal Kimlik Kuramı, öncülleri ve içeriğinden bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise İrlanda tarihi, kimliği, kültürü ve İngiltere ile yaşadığı tarihsel gerilimler genel hatlarıyla incelenmiş, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki İrlandalılardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise romandaki ana karakterler ve olaylar üzerinden kimlik krizine, kimliğin eserdeki türlerine ve göç meselesine vurgu yapılmıştır. Britanya'daki dönemin atmosferi ve Toibin'in anlatımıyla İrlanda'dan göçe zorlanan/maruz bırakılan insanların çaresizce Amerika'ya yeni hayat uğruna sürüklenişleri, sonrasında yaşadıkları kimlik bunalımları, göç edilen toplumdaki konumları, ait oldukları gruplardaki zorunlulukları dile getirilmiştir. İrlandalılar, Amerika'ya gerçekleştirdikleri zorunlu göçlerde (ya da sürgünlerde) ötekileşme, toplum tarafından dışlanma, arada kalmışlık, azınlık psikolojisine maruz kalma, aidiyet duygusunun yok olması gibi zorlayıcı unsurların yer aldığı süreçleri deneyimlemişlerdir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to scrutinize identity and migration, which are among the most striking and in-depth concepts of today, based on the Social Identity Theory in the novel Brooklyn (2009) by Colm Toibin, one of the most important Irish figures in the literature. The concept of identity has been evaluated from different perspectives and in different scopes especially since the mid-20th century. Identity, one of the most important subjects of almost every discipline, is a concept that we think we know much about itself, but we fall into error. As Roger Brubaker and Frederick Cooper express, the excessive use of identity and its content being ambiguous deprive it of its real meaning. Identity seems to be a concept that expresses many things, and it also causes confusion of meanings. In parallel with the purpose mentioned above, the etymology of identity has been mentioned and the definitions of important theorists and thinkers on the concept have also been given in the first chapter of this study. Then, the formation of identity, the concepts of self and social identity -playing important roles in identity-, the reviews made on them, and finally, Social Identity Theory, its premises and its content have been mentioned respectively. In the second chapter, Irish history, identity, culture and historical tensions between England and Ireland have been laid out in general terms, and the Irish in the USA have been mentioned as well. The third chapter tackles with the identity crises and migration issues drawing on the main characters and the events of Brooklyn. In the story, Irish characters are desperately dragged to America for the sake of a new life, which brings together several social and cultural problems like identity crises. Their new position in the immigrant society, and the new obligations in their social milieu have been explained in detail. In their forced migration (exile) to America, the Irish have experienced processes involving compelling factors such as marginalization, exclusion by the society, being in-between, exposure to ethnic minority psychology, and loss of sense of belonging.