Alfred North Whitehead'ın eğitim felsefesi
Alfred North Whitehead's philosophy of education
- Tez No: 798660
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYİR SALTUKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Teknik Eğitim, Education and Training, Philosophy, Technical Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, İngiliz filozof Alfred North Whitehead'ın eğitim felsefesini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Whitehead, eğitim felsefesini süreç felsefesi bağlamında ortaya koyar. Ona göre eğitim bir süreç işidir; eğitim sürekli devam eden, bitmeyen bir süreçtir. Ona göre eğitimin amacı yaşamı kolaylaştırmaktır, yaşamı kolaylaştırmak için öncelikle kendisinin atıl dediği, işe yaramayan bilgiden kurtulmak ve bilgiyi faydalı kılmak gerekir. Whitehead, eğitim felsefesi akımları içerisinde sabit bir yerde değildir. O, eğitim felsefesini bütüncül bir bakış açısıyla oluşturmuş, tek bir akımı savunmak yerine bir sentez yaparak özgün bir eğitim felsefesi ortaya koymuştur. Whitehead'ın görüş ve düşüncelerinden yola çıkarak onun ilerlemecilik ve yeniden kurmacılık eğitim felsefesi akımlarına yakın bir noktada olduğunu söylemek mümkündür. Kendisi de bir eğitimci olan Whitehead, eğitimi tüm yönleriyle ele alarak bir filozof gözüyle düşüncesini oluşturmuştur. Bu çalışmada amaç bir filozof, mantıkçı, matematikçi ve aynı zamanda bir eğitimci olan Whitehead'ın eğitim felsefesine bir ışık tutmak olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the educational philosophy of the English philosopher Alfred North Whitehead. Whitehead puts forward his education philosophy in the context of process philosophy. According to him, education is a process; education is an ongoing and never-ending process. According to him, the purpose of education is to make life easier; and in order to make life easier, first of all, it is necessary to get rid of the useless information that he calls idle and to make the information useful. Whitehead is not in a fixed place within the educational philosophy currents. He formed the philosophy of education with a holistic point of view, instead of advocating a single trend, he made a synthesis and put forward an original philosophy of education. Based on Whitehead's views and thoughts, it is possible to say that he is close to progressivism and reconstructionism. Whitehead, who is also an educator, formed his thought from a philosopher's point of view by considering all aspects of education. The aim of this study will be to shed light on the educational philosophy of Whitehead, who is a philosopher, logician, mathematician and also an educator.