Abdurrahman Munîf ile Refik Halid Karay'ın toplumcu gerçekçi hikâyelerinin tematik ve teknik açıdan karşılaştırılması
Thematic and technical comparison of Abdurrahman Munif and Refik Halid Karay's socialist realist stories
- Tez No: 798661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
Farklı milletlere ait edebî eserlerin mukayese edilmesine olanak sağlayan karşılaştırmalı edebiyat bilimi yirminci yüzyıldan itibaren bütün dünyada rağbet görmeye başlayan bir bilim dalıdır. Hikâye hem Türk hem de Arap toplumunda önemli bir edebî türdür. Modern Arap edebiyatında önemli bir yere sahip olan Abdurrahman Munîf ile Türk edebiyatının önemli yazarlarından Refik Halid Karay yaşadıkları dönemin sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel etkilerini eserleri aracılığıyla gelecek nesillere aktarmıştır. Daha çok romanlarıyla ün yapan iki yazarın da hikâyeleri toplumcu gerçekçilik akımının etkisiyle yazılmış ve yazıldıkları döneme ışık tutmuşlardır. Bu çalışmamızda, Abdurrahman Munîf ile Refik Halid Karay'ın yaşadıkları dönemde Türk ve Arap kültürlerindeki siyasal, sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunların hikâyelere yansımaları incelenmiştir. Yazarların birçok hikâyesi olduğu için aralarından tema ve yapı bakımından ortak noktaları en çok olan on hikâye tercih edilmiştir. Çalışmada hikâyelerin tematik ve teknik benzerlik-farklılıkları pozitivist, feminist, çoğulcu ve metne bağlı yöntem ile karşılaştırılmıştır. Son olarak da yazarların toplumcu gerçekçi hikâyecilikleri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparative literature science, which allows the comparison of literary works belonging to different nations, is a science that has started to be popular all over the world since the twentieth century. The story is an important literary genre in both Turkish and Arab society. Abdurrahman Munif who has an important place in modern Arabic literature and Refik Halid Karay one of the important writers of Turkish literature transferred the social, political, economic and cultural effects of the period in which they lived to future generations through their works. The stories of the two writers, who are mostly famous for their novels, were written under the influence of the socialist realism movement and shed light on the period in which they were written. In this study, the reflections of political, social, economic and psychological problems in Turkish and Arab cultures in the stories of Abdurrahman Munif and Refik Halid Karay were examined. Since the authors have many stories, ten stories the most common points in terms of theme and structure were preferred. In the study, the thematic and technical similarities-differences of the stories were compared the positivist, feminist, pluralist and text-based method. Finally, the social-realistic storytelling of the two authors has been explained.