Cemal Hüsnü Taray'ın hayatı ve siyasi faaliyetleri
Cemal Hüsnü Taray's life and political activities
  1. Tez No: 798675
  2. Yazar: ELİF ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Birinci Dünya Savaşı sonrasında başlatılan Kurtuluş Savaşı'nın başarı ile sonuçlanmasının ardından 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edilir. Yeni rejimin bürokrat ve devlet adamı gereksinimi, genellikle İmparatorluk döneminde yetişmiş Cumhuriyet'in ve Mustafa Kemal Atatürk'ün değerlerini benimseyen kadrolarla giderilmeye çalışılır. Mustafa Kemal Atatürk ve onun devrimlerine bağlı genç ve gözü pek insanlardan oluşan kadro içerisinde yer alan kişilerden biri de yurt dışında eğitim görmüş, aydın bir kişilik olan Cemal Hüsnü Taray'dır. Millî Eğitim Bakanlığı'ndan, milletvekilliğine, genel müdürlükten, büyükelçiliğe, idari faaliyetlerden, diplomatik faaliyetlere ve yazarlığa kadar birçok alanda ülkesine hizmet etmiş olan Cemal Hüsnü Bey'in en önemli görevlerinden biri de Türkiye'nin Milletler Cemiyeti'ndeki ilk daimî temsilcisi olmasıdır. Bu çalışmada 80 yıllık yaşamının büyük bir kısmını büyükelçi ve diplomat olarak geçiren, birçok uluslararası anlaşmaya Türkiye adına imza atan Cemal Hüsnü Bey'in yaşamı, idari, siyasi, diplomatik ve idari faaliyetleri ile ilgili bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the successful end of the War of Independence, which was launched after World War I, on October 29, 1923 the Republic was declared. The need fort he new regime's bureaucrat and statesman was generally raised during the Empire, but was tried to be corrected by the staff that adopted the values of the Republic and Mustafa Kemal Atatürk. They were young and brave people who were connected to Mustafa Kemal Atatürk and his revolutions. One of them is a Cemal Hüsnü Taray, an enlightened person who has trained abroad. One of the most important tasks of Mr. Taray, who has served his country in many areas, from the Ministry of National Education to the deputies, from the general directorate to the embassy, administrative activities to diplomatic activities and writing, is that he is Turkey's first permanent representative in the League of Nations. In this study, Mr. Taray's life, administrative, political, diplomatic and administrative activite, have been given information about the lives of Mr. Taray, who signed many international agreements on behalf of Turkey, which have spent most of his 80 years as ambassador and diplomat.