İvan Alekseyeviç Bunin'in eserlerinde kişinin tinsel ve tensel özelliklerini gösteren deyinlerin kullanımı
The use of idioms denoting the spiritual and sensual characteristics of the person in the works of Ivan
  1. Tez No: 798676
  2. Yazar: HÜSEYİN TOPGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HADİ BAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Deyimler, yıllar boyunca kalıplaşarak doğmuş olduğu toplumun kültürünü, örfünü, adet ve anenelerini yansıtmaktadır. Deyimler nesilden nesile aktarılabildiği için toplumun özelliklerinide kendisiyle birlikte sonraki nesillere taşımaktadır. Bu nedendendir ki bütün dünya edebiyatçıları eserlerinde deyimlere sık sık yer vermiştir. Bu tez çalışması Rus edebiyatının Nobel ödüllü yazarı olan İvan Alekseyeviç Bunin'in eserlerinde kullandığı deyimleri, içinde bulunduğu toplumun kültürlerine uygun biçimde yorumlayarak nasıl kullandığını, çoğunlukla kullanmış olduğu deyimlerin özelliklerini, kullanım amaçlarını ve eserlerinde yarattığı kahramanları karakterize etmek için hangi deyimlere başvurduğuna dair çalışmadır. Eserlerde yer alan deyimlerin arasından özellikleri bakımından kahramanları karakterize eden ve niteleyenler seçilerek incelenmesi hedeflenmiştir. ''İvan Alekseyeviç Bunin'in Eserlerinde Kişinin Tinsel ve Tensel Özelliklerini Gösteren Deyimlerin Kullanımı'' adlı bu çalışmamız giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Çalışma sonrasında, yapılan incelemler ve araştırmalar sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda, bahse konu deyimlerin yazar ve okuyucu taraflar için önemi vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Idioms reflect the culture, customs, traditions and customs of the society in which they were born by being stereotyped over the years. Since idioms can be transferred from generation to generation, they carry the characteristics of the society with them to the next generations. It is for this reason that all the world's writers have frequently included idioms in their works. This thesis is a study of how Ivan Alekseyevich Bunin, the Nobel Prize-winning author of Russian literature, used the idioms he used in his works by interpreting them in accordance with the cultures of the society he lived in, the characteristics of the idioms he mostly used, the purposes of use and which idioms he used to characterize the heroes he created in his works. It is aimed to examine the idioms in the works by selecting and characterizing the heroes in terms of their features. This study, named“The Use of Idioms Denoting the Spiritual and Sensual Characteristics of the Person in the Works of Ivan Alekseyevich Bunin”consists of an introduction, three chapters and a conclusion. After the study, in line with the information obtained as a result of the studies and researches, the importance of the idioms in question for the authors and readers was tried to be emphasized.