İntrauterin inseminasyon sikluslarında luteal faz desteğinde oral didrogesteron ile vajinal mikronize progesteron kullanımının gebelik sonuçları üzerine etkisinin geriye dönük karşılaştırılması
Review comparision of the efects of oral dydrogesterone and vaginal micronized progesterone on pregnancy results in luteal phase support in intrauterin insemination cycles
  1. Tez No: 798754
  2. Yazar: MERVA TEKELEK SUSAÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN MURAT BAKACAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: İntrauterin inseminasyon sikluslarında luteal faz desteğinde oral didrogesteron ile vajinal yolla uygulanan mikronize progesteron kullanımının gebelik sonuçlarına olan etkisinin geriye dönük olarak karşılaştırılması amacıyla retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne Haziran 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında başvuran hastalar oluşturmuştur. Örneklemi ise infertilite tanısı almış hastalardan araştırmaya katılmayı kabul eden ve dahil edilme kriterlerine uyan 74 oral didrogesteron kullanmış hasta, 72 vajinal mikronize progesteron kullanmış hasta oluşturmuştur. Hastalardan veriler; hastaya ilişkin sorular ve laboratuvar sonuçlarından elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPPS 20.0 sürümü (IBM Corporation) ile analiz edilmiş ve istatistiksel önem düzeyi p˂who grup 0,05 olarak alınmıştır. Bulgular: Oral didrogesteron kullananların yaş ortalaması 31,18±4,922, vajinal progesteron kullananların yaş ortalaması 31,89±4,734'dir ve gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p˃0,05). BKİ değişkenine bakıldığında vajinal progesteron kullananların ortalaması yüksek bulunmuş ancak gruplar arası fark tespit edilmemiştir (p˃0,05). Hastaların hormon değerleri açısından gruplar arası anlamlı fark bulunmamıştır (p˃0,05). Hastalarda biyokimyasal gebelik gelişme durumuna bakıldığında her iki grupta benzerlik olduğu, anlamlı fark olmadığı saptanmıştır (p˃0.05). Yaş ile infertilite süresi (p=.000) ve indüksiyon sayısı (p=.000) arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunurken, yaş ile biyokimyasal gebelik (p=.016) ve folikül sayısı (p=.044) arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Sonuç: Oral didrogesteron ve vajinal mikronize progesteron kullanan hastalar biyokimyasal gebelik gelişme açısından karşılaştırıldığında her iki grupta benzerlik olduğu, anlamlı fark olmadığı saptanmıştır (p˃0.05). Ancak diğer değişkenlerin etkisini değerlendirebilmek için daha büyük ve farklı merkezlerde daha fazla hasta sayı ile ileri çalışmalara gerek duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out retrospectively to compare the effects of oral dydrogesterone and vaginally administered micronized progesterone on pregnancy outcomes in luteal phase support in intrauterine insemination cycles. Materials and Methods: The population of the study consisted of patients who applied to the Gynecology and Obstetrics Polyclinic of Sütçü İmam University Faculty of Medicine between June 2021-June 2022. The sample consisted of 74 patients who used oral dydrogesterone and 72 patients who used vaginal micronized progesterone from patients diagnosed as infertile, who accepted to participate in the study and met the inclusion criteria. Data from patients; were obtained from questions and laboratory results. Obtained data were analyzed with SPPS 20.0 (IBM Corporation) and statistical significance level was taken as p˂0.05. Results: The mean age of oral dydrogesterone users was 31.18±4.922, and the mean age of vaginal progesterone users was 31.89±4.734, and there was no significant difference between the groups (p˃0.05). Considering the BMI variable, the mean of those using vaginal progesterone was found to be high, but no difference was found between the groups (p˃0.05). There was no significant difference between the groups in terms of hormone levels of the participants (p˃0.05). When the biochemical pregnancy development status of the participants was examined, it was found that there was a similarity in both groups, but no significant difference (p˃0.05). While there was a positive and significant relationship between age and infertility duration (p=.000) and the number of inductions (p=.000), there was a negative significant relationship between age and biochemical pregnancy (p=.016) and follicle count (p=.044). found. A positive and significant relationship was also found between the duration of infertility and the number of inductions (p=.000). Conclusion: It can be stated that when the biochemical pregnancy development status of the participants was examined, it was found that there was a similarity in both groups, but no significant difference (p˃0.05). However, in order to evaluate the effect of other variables, it is recommended to work with infertile individuals from larger and different centers.