Nöromotor gelişimi normal epileptik çocukların bilişsel ve davranışsal açıdan değerlendirilmesi
Cognitive and behavioral assessment of epileptic children having normal neuromotor development
- Tez No: 798769
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çocukluk çağının sık görülen nörolojik hastalıklarından biri olan epilepsi, çocuğun bilişsel ve davranışsal fonksiyonlarını etkileyebilir. Epileptik çocukların medikal izleminin yanı sıra uygulanacak nöropsikolojik değerlendirme ve yönlendirme ile bilişsel performansın ve davranışsal sorunların desteklenmesi mümkündür. Bu çalışmanın amacı, nöromotor gelişimi normal çocuk ve ergenlerin ilk nöbet ve 6 aylık izlem sonrası, bilişsel ve davranışsal değerlendirmeleri arasında fark olup olmadığına bakılarak bilişsel ve davranışsal yönlendirmelerin yapılmasıdır. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Polikliniği'nde 01.07.2019 – 31.03.2023 tarihleri arasında yürütülen bu çalışmaya 6 - 16 yaş aralığında, ilk nöbet şikayeti ile başvuran, gelişimi normal 36 çocuk ve ergen (yaş ortalaması 10,36 yıl) ile ebeveynleri dahil edilmiştir. Olguların 14'ü izleme katılabildiğinden, çalışma 11 erkek ve 3 kız (yaş ortalaması 10,85 yıl) ile tamamlanmıştır. Tüm olgulara sırasıyla Katılımcı Demografik Bilgi Formu, Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği-IV (WÇZÖ-IV) ve ebeveynlerine Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA) 4-17 yaş için Anne-Baba Formu ile Güçler ve Güçlükler Anketi 4-17 yaş için Anne-Baba İzlem Formu uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda 0. ve 6. ay izlemdeki WÇZÖ-IV'ün alt kümeleri ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadığı görülmüştür. GGA testinin 0. ve 6. aydaki toplam güçlükler skoru ile duygusal semptomlar skoru, davranış problemleri skoru, hiperaktivite/dikkat eksikliği skoru, akran problemleri skoru ve yardımseverlik skoru alt ölçeklerinin ortalamaları arasında da istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Kontrol altına alınabilen epileptik nöbetlerin, kısa süreli değerlendirme sonuçlarına göre çocuğun bilişsel ve davranışsal fonksiyonları üzerinde olumsuz etkisi olmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a common neurological disease of childhood, affecting cognitive and behavioral functions of child. In addition to medical follow-up, prevention of cognitive underperformance and behavioral problems of epileptic children with neuropsychological evaluation is possible. The aim of this study is to provide cognitive and behavioral guidance by looking at whether there is a difference between cognitive and behavioral evaluations of children development right after the first seizure and 6 months later. This study was conducted between July 1, 2019 and March 31, 2023 at Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Division of Pediatric Neurology. Thirty-six children and adolescents aged between 6 and 16 (mean age 10.36 years) and their parents are included in the study. Since only 14 of the subjects could participate in the follow-up, the study was completed with 11 boys and 3 girls (mean age 10.85 years). The Participant Demographic Information Form, Wechsler Intelligence Scale for Children-IV (WISC-IV), and Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ) for 4-17 years old Parent Form and Strengths and Difficulties Questionnaire for the 4-17 year old Parent Follow-up Form were administered to subjects. As a result of this study, it was seen that there was no statistically significant difference between averages of the WISC-IV subsets' scores at 0 and 6 month follow-up. Furthermore, no statistically significant difference was found between mean of SDQ total difficulties score and subscales of emotional symptoms score, conduct problems score, hyperactivity/inattention score, peer problems score and prosocial score at 0 and 6 month follow-up.