Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde kinezyofobinin değerlendirilmesi: Ölçek geliştirme çalışması
Evaluation of kinesiophobia in individuals with chronic obstructive lung disease: A scale development study
  1. Tez No: 798779
  2. Yazar: İSMAİL ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ UMUT TUĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, KOAH olan bireylerde kinezyofobinin değerlendirilmesi için hastalığa özgü yeni bir ölçek geliştirmek ve belirlenen aday ölçek formunun geçerliliğini test etmek amacıyla metodolojik olarak yapılmıştır. Çalışmada, Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde çalışan gönüllü ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 2 hekim ve 3 fizyoterapistten oluşan 5 kişilik uzman bir grup ile 22 katılımcı yer aldı. Kapsam Geçerlik İndeksi (KGİ) değerlendirmesi için çalışmaya katılımcıların fiziksel (yaş, cinsiyet) ve sosyodemografik özellikleri (eğitim düzeyi, mesleği, akademik unvanı, hangi kurumda çalıştığı, kaç yıldır çalıştığı) kaydedildi. Uzman grup, ölçek maddelerini belirleyerek 32 maddelik aday ölçek formunu oluşturdu. Belirlenen aday ölçek formunun her bir maddesi uzman grup tarafından her bir maddeyi ölçek yapısı için gerekliliğini 1'den 3'e kadar üç derecelik bir aralık ile puanlamaları istendi ve Kapsam Geçerlik Oranı (KGO) hesaplandı. KGO'ya göre 32 maddelik aday ölçek formunun 12 maddesi negatif değer (KGO
Özet (Çeviri)
This study was conducted methodologically in order to develop a new disease-specific scale for the evaluation of kinesiophobia in individuals with COPD and to test the validity of the candidate scale form determined. In the study, a 5-person expert group consisting of 2 doctors and 3 physiotherapists working at Muğla Training and Research Hospital and Muğla Sıtkı Koçman University Faculty of Health Sciences, volunteers and meeting the inclusion criteria, and 22 participants took part. For the Content Validity Index (CVI) evaluation, the physical (age, gender) and sociodemographic characteristics (education level, profession, academic title, in which institution, how many years they worked) of the participating in the study were recorded. The expert group determined the scale items and created a 32-item candidate scale form. Each item of the determined candidate scale form was asked by the expert group to score the necessity of each item for the scale structure with a three-degree range from 1 to 3, and the Content Validity Ratio (CVR) was calculated. According to CVR, 12 items of the 32-item candidate scale form were removed because they had negative values (CVR