Diş ve kemik destekli reverse headgear uygulamalarının sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
Evaluation of dental and skeletal anchored reverse headgear applications with finite element analysis
  1. Tez No: 798780
  2. Yazar: BAŞAK ARSLAN AVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmanın amacı, diş ve kemik destekli 2 farklı reverse headgear uygulamasının kraniyofasiyal yapılar üzerindeki etkilerini sonlu elemanlar analizi ile incelemek ve sonuçları karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Diş destekli olarak sabit ortodontik tedaviyle birlikte maksiller dişlere yerleştirilen braketler ve ark teli üzerinden oklüzal düzlemle 30o açı yapacak şekilde 350 g protraksiyon kuvveti ile reverse headgear uygulamasını, kemik destekli olarak ise üst çenede sağ ve sol lateral nazal duvarlara yerleştirilen miniplaklar üzerinden oklüzal düzlemle 30o açı yapacak şekilde 500 g protraksiyon kuvveti ile reverse headgear uygulamasını simüle eden 2 senaryo oluşturulmuştur. Çalışmanın sonucunda her 2 senaryoda da reverse headgear apareyinden beklenen etki olacak şekilde tüm kraniyofasiyal kemik yapılar, süturlar ve maksiller dişlerde kemik destekli modelde daha fazla olacak şekilde stres değerleri ve ileriye hareket görülmüştür. Vertikal yönde ise her 2 modelde de benzer olacak şekilde anterior maksillada yukarı, posterior bölgede aşağı hareket gözlenmiştir. Transversal incelemede maksillanın arka bölgesinde dışa yer değiştirme bulurken, ön bölgede içe hareket bazı noktalarda gözlenmiştir. Sonuç olarak her 2 senaryonun da klinik olarak maksillayı öne çekme potansiyeline sahip olabileceği, kemik destekli uygulamanın ise bu kapsamda daha büyük hareketler sağlayabileceği çıkarımı yapılmıştır. Çalışmamızın klinik uygulamaların biyomekaniğine katkı sağlayıp ilerde yapılacak yeni uygulamalara referans olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to examine the effects of 2 different tooth and bone supported reverse headgear applications on craniofacial structures with finite element analysis and evaluate results comparatively. 2 scenarios were created for simulating the reverse headgear application. As tooth anchored model, 350 g protraction force with an angle of 30o with the occlusal plane were applied over the brackets and arch wire placed on the maxillary teeth together with fixed orthodontic treatment, and as bone supported model, miniplates were placed on the right and left lateral nasal walls and 500 g protraction force with 30o application angle with the occlusal plane were applied. As a result, stress values and forward movement were observed in all craniofacial bone structures, sutures and maxillary teeth, as expected from the reverse headgear appliance in both scenarios, which would be more in the bone anchored model. In vertical direction, upward movement in the anterior maxilla and downward movement in the posterior region were observed similarly in both models. In the transversal evaluation, outward displacement was found in the posterior region of the maxilla, while inward movement in the anterior region was observed at some points. As a result, it was concluded that both scenarios may have the potential to clinically pull the maxilla forward, and that the bone anchored application can provide greater movements in this context. It is thought that our study will contribute to biomechanics of clinical applications and may be a reference for new applications in the future.