Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde bisiklet ergometresi ile kalistenik egzersiz eğitiminin karşılaştırılması
Comparison of cycle ergometer with calisthenic exercises in patients with chronic obstructive pulmonary diseases
- Tez No: 329763
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kısmen geri dönüşlü, önemli mortalite ve morbiditeye sebep olan bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı; KOAH?ta bisiklet ergometresi ile kalistenik egzersiz eğitiminin, solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti, kardiyorespiratuar endurans, fiziksel uygunluk düzeyi, yaşam kalitesi, günlük yaşam aktiviteleri, psikososyal statü, dispne ve yorgunluk üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya, 47 klinik olarak stabil KOAH?lı birey alınmıştır. 16 kişiye bisiklet ergometresi, 16?sına kalistenik egzersiz eğitimi, 6 hafta, haftada 3 seans uygulanmıştır. Kontrol grubunun (15 kişi), rutin medikal tedavilerine devam edilmiştir. Bireylerin solunum fonksiyon testi spirometre ile, solunum kas kuvveti ağız basınç ölçümü ile, kardiyorespiratuar endurans artan hızda bisiklet ergometresi testi ile, fiziksel uygunluk düzeyi Senior Fitness Test Protokolü ile, yaşam kalitesi Saint George Solunum Anketi ve SF- 36 ile, günlük yaşam aktiviteleri London Chest Günlük Yaşam Aktiviteleri Skalası (LCADL) ile, psikososyal statü Hastane Anksiyete ve Depresyon Skalası ile, dispne Modifıye Medical Research Council skalası ile ve yorgunluk algılaması Yorgunluk Etki ve Şiddet Skalaları ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, bireylerin solunum fonksiyonlarından bisiklet ergometresi (FVC) ve kalistenik egzersiz grubunda (FEV1, MVV) istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde değiştiği görülmüştür. Solunum kas kuvvetinin bisiklet ergometresi grubunda (% MEP) anlamlı arttığı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD), is a partially reversible disorder that leads to substantial morbidity and mortality. The purpose of this study was to compare cycle ergometer with calisthenic exercise on the effects of pulmonary function, respiratory muscle strength, cardiorespiratory endurance, physical fitness level, quality of life, activities of daily living, psychosocial status, dispnea and fatigue of patients with COPD. Clinically stable 47 patients with COPD participated in this study. 16 patients received cycle ergometer training, 16 patients received calisthenic exercise training for six weeks, 3 sessions per week. Control group (15 patients) just received routine medical therapy. Pulmonary function using spirometry, respiratory muscle strength using mouth pressure device, cardiorespiratory capacity using incremental cycle ergometer test, physical fitness level using Senior Fitness Test, quality of life using Saint George Respiratory Questionnaire and Short Form-36, activities of daily living using London Chest Activities of Daily Living Scale, psychosocial status using Hospital Anxiety and Depression Scale, dyspneae using Modified Medical Research Council dyspnea scale, fatigue using Fatigue Severity and Impact Scale were evaluated. The results showed that lung function significantly increased in cycle ergometer (FVC) and in calisthenic groups (FEV1, MVV) (p0.05). Exercise capasity measured by cardiopulmonary exercise tests, physical fitness level measured by Senior Fitness Test levels and 6 minute walk distance significantly improved in cycle ergometer and calisthenic groups (p0.05). In conclusion, it has been appeared that calisthenic exercise training improved similarly with cycle ergometer training in pulmonary function, exercise capasity, physical fitness level, quality of life, activities of daily living while it reduced anxiety, depression, dispne and fatigue of patients. However calisthenic exercise training did not effect respiratory muscle strength. It is concluded that both exercise programs were found to be safe and effective in pulmonary rehabilitation.