Farklı fenotipteki kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde dispne, egzersiz kapasitesi, kinezyofobi ve yaşam kalitesi
Dyspnea, exercise capacity, kinesiophobia and quality of life in chronic obstructive pulmonary disease patients with different phenotype
  1. Tez No: 453854
  2. Yazar: ALP ÖZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYLEM TÜTÜN YÜMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, farklı fenotipteki kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan bireylerde dispne, egzersiz kapasitesi, kinezyofobi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya 118 KOAH'ı olan birey ve asemptomatik 45 birey olmak üzere toplam 163 birey dahil edildi. Bireyler KOAH fenotiplerine göre 4 gruba ayrıldı: Grup A; solunum sıkıntısı olmayan bireyler (n=11), Grup B; hafif solunum sıkıntısı olan bireyler (n=26), Grup C; orta solunum sıkıntısı olan bireyler (n=32), Grup D; şiddetli solunum sıkıntısı olan bireyler (n=49). Kontrol grubu ise (n=45) bireyden oluşturuldu. Bireylerin sosyo-demografik bilgileri alındıktan sonra, bireyler Modifiye Medical Research Council (MMRC) dispne skalası, Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ),“London Chest”Günlük yaşam aktivitelerini değerlendirme anketi (LCGYA),“St. George”Solunum Anketi (SGRQ), Nottingham Sağlık Profili (NSP), Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA-Kısa Form), mekik yürüme testi, sandalyeye otur-kalk testi ve dinamometre ile quadriceps femoris değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate of the relationship between dyspnea exercise capacity kinesiophobia and quality of life (QOL) in Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) patients with different phenotype. A total of 163 subjects, 118 subjects with COPD and 45 asymptomatic subjects were included in the study. Individuals were divided into 4 groups according to the COPD phenotypes: Group A; Subjects without respiratory distress (n=11), Group B; Individuals with mild respiratory distress (n=26), Group C; Individuals with moderate respiratory distress (n=32), Group D; Individuals with severe respiratory distress (n=49). The control group (n=45) was composed of individuals. After receiving the socio-demographic information from individuals, individuals were assessed by Modified Medical Research Council Dyspnea Scale (MMRC), Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), London Chest Activity of Daily Living Scale (LCADL), St. George's Respiratory Questionnaire (SGRQ), Nottingham Health Profile (NSP), Fatigue Severity Scale (FSS), International Physical Activity Questionnaire (IPAQ-Short Form), Shuttle Walking Test, Sit-up Test and Quadriceps Femoris Muscle Strength Test with dynamometer.