Vlog as a multimodal translanguaging space: Insights from a Turkish social media influencer corpus
Çokmodlu diller ötesi bir mekan olarak vlog: Bir Türk sosyal medya etkileyici derleminden örnekler
  1. Tez No: 798836
  2. Yazar: HÜLYA MISIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE IŞIK GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Sosyal medya verisi, kullanıcıların içerik oluşturduğu ve aracılı etkileşim yoluyla kültürel ve söylemsel olarak birbirlerini etkiledikleri ilişkisel insan sonrası deneyimlere dair anlayışımızı genişletmiştir. Görsel-işitsel içerik üretiminin dinamikleri, katılım ritimleri, çok modlu tasarımı ve çoklu mekansallığı ile oldukça karmaşık bir yapıya işaret eder. Dijital iletişim araçlarının süregelen dönüşümünü düşünerek, bu çalışma çevrim içi mekanlarda çok modluluk ve diller ötesilik pratiklerine odaklanarak vlog (video + blog) adlı daha önce odaklanılmamış bir dijital türü incelemektedir. Bu amaçla, Sosyal Medya Etkileyicileri Derlemi (SMIC) adlı özel bir derlem inşa edilmiştir. Bu derlem, YouTube platformunda ünlü Türk etkileyicileri tarafından yayınlanan 30 vlog çeviri yazıdan (12sa 37dk) elde edilen 120.906 kelimeden oluşmaktadır. Bu derlem, hiyerarşik olarak birbirine bağlı katmanlar oluşturarak metin, göstergebilimsel ve çok modlu öğelerin etiketlenebildiği derlem aracı olan ELAN yazılımı kullanılarak oluşturulmuştur. Bu özel derlem sayesinde, vlog türünün tipik özellikleri ve konuşmacıların diller ötesi pratikleri incelenmiştir. Bulguların ilk kısmı, vlog ortamlarını, mekanlarını ve kompozisyonlarını, vlog türünün temel iletişim işlevlerini, etkileşim öğelerini ve çok modlu iletişim araçlarını inceleyerek vlog türünün özelliklerini ana hatlarıyla açıklamaktadır. İkinci ve üçüncü bölümler, konuşmacıların repertuarlarına ve diller ötesiliğin neleri kapsadığına odaklanarak, mobil insanlar, dilsel kaynaklar, etkinlikler ve mekanla ilişkili unsurlar arasındaki karmaşık ilişkiyi çözümlemeye çalışmıştır. Bu çalışma veri temelli bir yaklaşım benimseyerek sosyal medya iletişiminin yerleşik dil tanımımızı nasıl dönüştürdüğünü göstermeyi hedeflemekte ve sosyal medya kullanıcılarının yeniden oluşturulmuş iletişim kaynaklarına kapsamlı bir analitik yaklaşıma olan ihtiyacı vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media data deepen our understanding of connective posthuman experiences in which users generate content and culturally and discursively influence each other through mediated interaction. The dynamics of audio-visual content generation are sophisticated with its participatory rhythms, multimodal design, and multi-spatiality. Naturalizing the ongoing transformation of the means of digital communication, I examine an understudied digital genre called vlog (video + blog) in this study by focusing on multimodality and translanguaging practices in online spaces. For this purpose, a specialized corpus called the Social Media Influencer Corpus (SMIC) was compiled. The corpus includes 30 vlogs on YouTube posted by Turkish macro influencers (12hs 37 mins) and contains 120,906 tokens. The corpus was constructed using the ELAN software by which text, semiotic and multimodal elements were annotated by creating hierarchically inter-connected tiers. The vlog genre characteristics and the speakers' translanguaging practices were examined through the SMIC. The first part of the findings outlines the vlog characteristics dissecting the vlog settings, locations, compositions, key communicative functions, interactional elements, and multimodal genre resources as extra-linguistic components of vlog communication. The second and third parts are devoted to the speakers' repertoires and identifying what translanguaging can afford, capturing the intricate relationship among mobile people, linguistic resources, activities, and other spatially relevant elements. Through a corpus-assisted approach, this study illustrates how social media communication transforms our entrenched definition of language and highlights the need for a thorough analytic approach to social media users' recrafted communicative resources.