Exploring potential of ChatGPT for assisting preservice science teachers' pedagogical content knowledge in inquiry-based lesson planning
Fen bilgisi öğretmen adaylarının araştırma-sorgulamaya dayalı ders planlamasında pedagojik alan bilgilerine yardımcı olmada ChatGPT'nin potansiyelinin araştırılması
- Tez No: 886808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın amacı, ChatGPT'nin, fen bilgisi öğretmen adaylarının Pedagojik Alan Bilgilerine (PAB) odaklanarak araştırma-sorgulamaya dayalı ders planları geliştirmelerine yardımcı olabilecek potansiyel uygulamalarını keşfetmekti. Veriler, on gönüllü fen bilgisi öğretmen adayından görüşmeler, ders planları, ChatGPT ile yapılan konuşmalar ve alan notları aracılığıyla toplandı. Katılımcılar, ChatGPT'nin araştırma-sorgulamaya dayalı ders planlamasına entegrasyonunu içeren bir seminere katıldılar. Katılımcıların ChatGPT'ye verdikleri komutlar, araştırma-sorgulamaya dayalı yönelimlerle fen ders planlarını geliştirmeyi amaçladı. Ders planlarındaki değişiklikler, öğretmen adaylarının çoktan aza sırayla PAB'nin öğretim stratejileri, fen öğretimini değerlendirme, fen programı, öğrencilerin feni anlamaları ve fen öğretimine yönelik oryantasyon bileşenlerinde destek almak için ChatGPT ile etkileşime girdiklerini ortaya koydu. Analiz, ChatGPT ile etkileşim sonrası ders planlarında artan sorgulama düzeylerini gösterdi. ChatGPT'nin, fen bilgisi öğretmen adaylarının sorgulamaya dayalı ders planlamada PAB'nin farklı alanlarına yardımcı olduğu ve fen öğretimlerini daha yüksek sorgulama düzeyiyle planlamalarına destek olduğu sonucuna varıldı. Öğretmen adaylarına göre, ChatGPT sorgulamaya dayalı ders planlama sürecinde faydalıydı. Bu çalışma, yapay zeka araçlarının fen bilgisi öğretmeni yetiştirme programlarına entegrasyonunun, öğretmen adaylarının PAB ve sorgulamaya dayalı öğretim geliştirmelerine katkıda bulunabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore potential applications of ChatGPT for assisting preservice science teachers in developing inquiry-based lesson plans with a focus on their Pedagogical Content Knowledge (PCK). Data were collected from ten volunteer preservice science teachers through interviews, lesson plans, ChatGPT conversations, and field notes. Participants attended a seminar on integrating ChatGPT into inquiry-based lesson planning. Participants' prompts to ChatGPT aimed to improve their science lesson plans with inquiry-based orientations. Modifications in the lesson plans revealed that participants interacted with ChatGPT to receive support in the PCK components of instructional strategies, assessment of scientific literacy, science curricula, students' understanding of science, and orientation to teaching science, in descending order. Analysis showed increased inquiry levels in final lesson plans after interacting with ChatGPT. It was concluded that ChatGPT assisted different domains of PCK of preservice science teachers in inquiry-based lesson planning and assisted them in planning their science instruction with an increased level of inquiry. According to preservice science teachers, ChatGPT was helpful in the inquiry-based lesson planning process. This study demonstrates that integrating artificial intelligence tools into science teacher education programs may contribute to the development of preservice science teachers' PCK and inquiry-based instruction.