Çocuk hastalarda yoğun bakım ünitesi yatışını öngörmedepreoperatif risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of preoperative riskfactors in predicting admission to the intensive care units in pediatric patients
  1. Tez No: 798891
  2. Yazar: TUĞBA YEŞİLYURT DOĞU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KENDİGELEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmada çocuk hastalarda yoğun bakım ünitesi yatışını öngörmede preoperatif risk faktörlerinin değerlendirilmesinde risk faktörlerinin etkinliğini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif, tek merkezli ve tek uygulayıcıyla yapılan bu çalışmaya, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa- Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Çocuk Cerrahi Ameliyathanesinde opere olan ve 18 yaşından küçük 326 hasta dâhil edilmiştir. Yoğun bakım ünitesine yatış riskini artıran faktörleri belirlemek için tek değişkenli analizlerde p değeri 0,25'in altında olan değişkenler, lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Yüksek ASA-PS skoru, yaş
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effectiveness of preoperative risk factors in predicting admission to the intensive care unit (ICU) in pediatric patients. Materials and Methods: This prospective, single-center study was conducted at Istanbul University Cerrahpasa Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation, Pediatric Surgery Unit. A total of 326 patients under 18 years of age who underwent surgery were included. Risk factors that increased the likelihood of ICU admission were evaluated using logistic regression analysis for variables with a p-value below 0.25 in univariate analysis. Results: Statistically significant differences were found in the incidence of ICU admission within 72 hours postoperatively for high ASA-PS score, age