Emile Zola'nın Meyhane ve Samipaşazade Sezai'nin Sergüzeşt romanlarında toplumsal eleştiri
Social criticism in novels of Emile Zola Pub and Samipaşazade Sezai Sergüzeşt
- Tez No: 799002
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERGİZ GAHRAMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezin amacı, Fransız edebiyatı yazarlarından Emile Zola'nın Meyhane romanı ile Türk edebiyatı yazarlarından Samipaşazade Sezai'nin Sergüzeşt romanını toplumsal eleştiri çerçevesinde karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu çalışmada, öncelikli olarak eleştirinin tanımı yapılmış ve tarihsel gelişiminden bahsedilmiştir. Daha sonra eleştiri türünün Türk ve Fransız edebiyatındaki yeri ve yansımaları incelenmiştir. Bu çalışmada Meyhane ve Sergüzeşt romanları üzerinden Fransız ve Osmanlı toplumlarında kadının konumu ele alınmıştır. Emile Zola ve Samipaşazade Sezai, farklı coğrafyalarda ve kültürlerde yaşamış olmalarına rağmen eserlerinde kadın ile ilgili ortak sorunlara ve durumlara dikkat çekmişlerdir. Bunun sonucunda vurgulamak istedikleri fikirlerinin ve düşüncelerinin benzerlik gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to studying the novel of The Dram Shop which was written by Emile Zola who one of the authors of French literature and the novel of Sergüzeşt which was by written by Samipaşazade Sezai who one of the authors of Turkish literature on social criticism. In this study, first of all the definition of criticism was made and its historical process was mentioned. Then the importance of social criticism in Turkish and French literature has been discussed on novels. In this study, the position of women in French and Ottoman societies was discussed through Meyhane and Serguzesht novels. Although Emile Zola and Samipaşazade Sezai lived in different geographies and culture they mentioned common problems and situations related to women in their novels. As a result it is seen that the ideas and thoughts they want to emphasize are similar.