The past and current state of geometric abstract art
Geometrik soyut sanatın geçmiş ve çağdaş durumu
- Tez No: 799003
- Danışmanlar: PROF. DR. MARCUS GRAF
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Soyut sanatın ne olduğu ve nasıl ortaya çıktığı ile ilgili kısa bir girişi takiben bu tez çalışması geometrik soyut sanatın kapsamlı olarak incelenmesine odaklanmıştır. Bu inceleme soyut sanatla ile eş zamanlı olarak başlayan geometrik soyut sanat özelinde üç zaman dilimi şeklindeki üç bölümde yapılmıştır. İlk bölümde geometrik soyut sanatın başlangıç dönemi olan 20.Yüzyıl başı ile İkinci Dünya savaşı sonu arasındaki kırkbeş yıllık zamanda Wasily Kandinsky, Kazimir Maleviç gibi sanatçılara yer verilerek bunların bilinenden kopma yoluyla nasıl bir fark yaratabildikleri ve dolayısı ile geometrik soyut sanatın var olmasına katkıları üzerinde durulmuştur. İkinci Dünya savaşı sonrası yeni dünya düzeninin kurulması ile başlayan ve post modernizmin başlangıcı olan 1980 yılına kadar olan ikinci bölüm ise geometrik soyut sanatın gelişim dönemi olarak ele alınmıştır. Özellikle 1945 öncesinin totaliter rejimlerine tepki olarak güçlenen soyut sanat ve özelinde geometrik soyut sanatın kök salarak gelişmesini sağlayan Op Art, Minimalizm ve Renk Alanı Resmi akımları ve bunların lider sanatçılarına yer verilmiştir. Ayrıca 1950 sonrasında Batı ile sanatsal bakış açısı olarak aynı çizgiye gelen Türk sanatçılarından özellikle geometrik soyut sanat yapanlar ele alınmıştır. Geometrik soyut sanata etki eden akımlardan çok sanatçıların ön plana çıktığı 1980 sonrasından günümüze kadar olan zaman dilimini içeren son bölümde ise ağırlıklı olarak geometrik soyut sanatı uygulayan uluslararası ve Türk çağdaş sanatçılar yer almıştır. Günümüzde geometrik soyut sanatın geleneksel yöntemler dışında internet ve benzeri farklı teknoloji ve medya uygulamaları aracılığı ile varlığını koruduğu gerçeği üzerinde durulmuştur. Anahtar Kelimeler : Geometrik, İnternet, Kazimir Maleviç, Medya Uygulamaları, Minimalizm, Op Art, Renk Alanı Resmi, Soyut, Wasily Kandinsky
Özet (Çeviri)
Following an introduction to abstract art this thesis study focuses on the geometric abstract art which emerged with the onset of abstract art in three time periods. In the first section which encompasses a time frame of approximately fortyfive years between the onset of abstract art in the begining of the 20th century and the end of World War II it is discussed how artists like Kandinsky and Malevich made a difference by breaking off from the convention and thus contributed to the existence of the geometric abstract art. In the second section which covers a time frame between the emergence of a new world order following World War II and the post modernism in 1980 the development phase of geometric abstract art is reviewed. Art movements such as Op Art, Minimalism and Colour Field Painting and the leading artists who enabled the development of abstract and geometric abstract art as a reaction to the totalitarian regimes of the pre 1945 period is examined. Also Turkish artists asscociated with geometric abstract art following affinity of Turkish art world with West after 1950 is reviewed. In the last section between 1980 and present the contemporary international and Turkish artists who do geometric abstract art is examined. It is pointed out that geometric abstract art at present is preserving its existence via internet and similiar technologies and media applications in addition to conventional methods. Key Words : Abstract, Colour Field Painting ,Geometric, Internet ,Kazimir Malevich, Media Applications, Minimalism, Op Art, Wasily Kandinsky