Türkçenin yabancı dil olarak uzaktan öğretiminde anlatma becerilerinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri
Encountered problems in narration skills in distance teaching of Turkish as a foreign language and suggested solutions
  1. Tez No: 799016
  2. Yazar: EBRU IRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİCE VARIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma Türkçenin yabancı dil olarak uzaktan öğretiminde anlatma becerilerinde yaşanan sorunların tespiti ve bu sorunlara getirilebilecek çözüm önerilerini belirlemek amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Türkçenin yabancılara uzaktan öğretiminde rol alan okutmanlardan yaşanan sorunlara ilişkin görüş alınmıştır. Aynı zamanda okutmanların yaşanan sorunlara ilişkin çözüm önerilerine de başvurulmuştur. Kovid-19 salgın hastalığı döneminde yaygınlaşan uzaktan eğitimin aksayan yönlerinin yabancı dil olarak Türkçe Öğretiminde belirlenmesi ve bunlara çözüm önerilerin sunulması açısından çalışma önem kazanmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olan olgubilim deseni kullanılmıştır. Veriler 6 sorudan oluşan bir görüşme formuyla toplanıp içerik analiyle analiz edilmiştir. Analiz sonucu Türkçenin yabancı dil olarak uzaktan öğretiminde anlatma becerilerine yönelik; İnternet altyapısıyla ilgili sorunlar, kaynak ve materyal kullanımıyla ilgili sorunlar, uzaktan eğitime bağlı sorunlar, ölçme ve değerlendirme sorunları, öğrencilere yönelik tavsiyeler ve öğretim elemanlarına tavsiyeler başlıkları ortaya çıkmıştır. İncelenen görüşler doğrultusunda ana sorunun internet altyapısı ve teknik sorunlar olduğu görülmüştür. Bunun yanında öğretim elemanlarının anlatma becerilerinde dönüttün uzaktan eğitimde büyük oranda yapılamadığından bahsetmiştir. Bu sorunların çözülebilmesi için güçlü internet altyapısı, teknik donanım ve anlatma becerilerinin daha verimli geçmesini sağlayacak uygulamaların oluşturulması önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the experienced problems in narration skills in online Teaching of Turkish as a Foreign Language and to propose solutions to these existing difficulties. In accordance with this objective, the opinions of teachers taking part in distance teaching of Turkish to foreigners were gathered about the problems they experienced. At the same time, the recommendations of the instructors for solutions to the mentioned problems were also collected. The study is significant in terms of determining the shortcomings of online education of Turkish as a Foreign Language, which became widespread during the Covid-19 epidemic. It is also gaining importance in terms of providing solutions to these problems. The study uses a phenomenological method, which is one of the qualitative research models. The data were collected using an interview form consisting of 6 questions and examined by content analysis. The results of the analyses regarding narration skills in Distance Teaching of Turkish as a Foreign Language revealed the following topics: problems related to internet infrastructure, problems related to the use of resources and materials, problems related to online education, measurement and evaluation problems, and recommendations for students and instructors. In the light of the opinions analysed, it was observed that the main problem is internet infrastructure and technical problems. Additionally, the lecturers mentioned that feedback in teaching skills could not be done to a great extent in distance education. In order to solve these problems, it is suggested that a well-developed internet infrastructure, technical equipment and applications that will enable more efficient use of narration skills should be created.