Role of hMOB2 in cell cycle progression and DNA damage signalling
Hücre döngüsü progresyonunda ve DNA hasar sinyalinde hMOB2'nin rolü
- Tez No: 799070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEXANDER HERGOVICH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University Collage London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hippo sinyal yolağı, bir tümör baskılayıcı sinyal kaskadı olarak tanımlanmaktadır. MOB proteinleri, hücre döngüsü progresyonu, farklılaşma, sentrozom duplikasyonu ve apoptosis gibi çeşitli biyolojik yolaklara katılan Hippo kaskadının ana bileşenlerinden bazılarıdır. İnsan MOB ailesinin üyeleri hMOB1A/B, hMOB2, hMOB3A, -3B ve -3C'dir. hMOB1'in aksine, son araştırmalar hMOB2'nin Hippo sinyalinin merkez bileşeni olan NDR kinazları negatif olarak düzenlediğini ortaya çıkardı. Baskılanan hMOB2 proteininin ekspresyonunun, NDR kinaz aktivitesini arttırdığı, tersine, artan hMOB2 proteinin ekspresyonunun ise, NDR kinaz aktivitesinin azalmasına neden olduğu belirlendi. İlginç bir şekilde, hMOB2 baskılanmasının, G1 fazı sırasında p53'e bağlı hücre döngüsü inhibisyonunda yer aldığı değerlendirildiğinde, hMOB2'nin DNA hasarı neticesinde aktive olan p53 sinyal yolağında da bir rol oynayabileceği belirlendi. Bu projede ilk olarak, transformasyona uğramamış normal epitel hücrelerinde NDR1 kinazın hiperaktivasyonunun, hMOB2'nin p53 düzenlemesindeki bu yeni rolünü açıklayıp açıklayamayacağı araştırıldı. Daha sonra, hMOB2 baskılanması üzerine hangi p53 tabanlı transkripsiyon profilinin etkinleştirildiği belirlendi. Hiperaktif NDR kinaz düzenlemesinin, hMOB2 baskılanmasının neden olduğu hücre döngüsü fenotipleriyle sonuçlanmadığı tespit edildi. Ayrıca, hMOB2 ekspresyonunun susturulmasına bağlı olarak, CDK inhibitör proteininin (p21), p53 negatif düzenleyici proteininin (Mdm2), pro-apoptotik proteinlerinin (Bax ve Puma), DNA hasarı onarım aktivasyon proteininin (Gadd45a) ve metabolik düzenleyici proteinlerinin (Tigar, Sco2, Sesn2) mRNA seviyelerinin önemli ölçüde yükseldiği gözlendi. Özetle, elde edilen bulgular, hMOB2'nin, downregülasyonu artan kanser yatkınlığıyla ilişkilendirilen p53 regülasyonuna katkı sağlayabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The Hippo signalling pathway is described as a tumour suppressor cascade. MOB proteins are some of the main components of the Hippo cascade participating in biological contexts, such as cell cycle progression, differentiation, centrosome duplication, and apoptosis. The members of the human MOB family are hMOB1A/B, hMOB2, hMOB3A, -3B, and -3C. In contrast to hMOB1, recent research has revealed that hMOB2 negatively regulates the central players of the Hippo signalling; NDR kinases. Downregulation of the hMOB2 protein induced increased NDR kinase regulation, conversely, upregulation of the protein resulted in decreased NDR kinase activity. Interestingly, hMOB2 seems to also play a role in p53-signalling upon activation by DNA damage, since hMOB2 depletion was implicated in the p53-dependent cell cycle inhibition during the G1 phase. In this project, first, we investigated in untransformed normal epithelial cells whether hyperactivation of NDR1 kinase can explain this novel role of hMOB2 in p53 regulation. Second, we emphasized which p53-based transcriptional profile is activated upon hMOB2 depletion. We established that hyperactive NDR kinase regulation does not result in cell cycle phenotypes caused by hMOB2 depletion. Further, based on hMOB2 downregulation, significantly elevated mRNA levels of CDK inhibitor protein (p21), p53 negative regulator protein (Mdm2), pro-apoptotic proteins (Bax and Puma), DNA damage repair activation protein (Gadd45a), and metabolic regulator proteins (Tigar, Sco2, Sesn2) were detected. In summary, the obtained findings suggest a prominent role for hMOB2 as a regulator of p53 in mammalian cells, whose deregulation might participate in increased cancer predisposition.