Türkiye'de kuşakların online alışveriş alışkanlıkları: Sıralı probit analizi
Online shopping habits of generations in Turkey: A sequential probit analysis
- Tez No: 799126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünyada teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, insan yaşamında değişiklikleri ve farklı alışkanlıkları beraberinde getirmiştir. İnternetin de tüm dünyada yaygınlaşmasıyla birlikte firmalar faaliyetlerini elektronik ortama taşımıştır. Hızla gelişen sanal mağazaların sunduğu imkanlar bir çok tüketicinin ilgisini çekmektedir. Tüketiciler evlerinden çıkmadan hızlı ve kolay bir şekilde dünya üzerindeki tüm sanal mağazalara ulaşma imkanına sahip olmuşlardır. Online mağazalar tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hızla yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada, online alışverişin faydaları, riskleri ve Türkiye'de nasıl ilerlediği üzerinde durulacaktır. TÜİK verileri kullanılarak Türkiye genelinde yapılan anket çalışmasından elde edilen veriler ile sıralı probit modeli kullanılarak analiz yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Developments in technology in the world brought changes and different habits in human life. With the spread of the ınternet all over the world, companies have moved their activities to electronic environment. The opportunities offered by rapidly developing virtual stores attract many consumers. Consumers had the opportunity to access all the virtual stores around the world quickly and easily without leaving their homes. Online stores are becoming widespread in our country as well as all over the world. In this study, the benefits of shopping online, will focus on the risks and how to proceed in Turkey. The analysis was made using the sequential probit model with the data obtained from the survey study conducted throughout Turkey using TUIK data.