Kuvvet antrenmanlarının vücut kompozisyonu ve bazı hormonlar üzerine etkisi
The Effects of strenght trainings on body composition and some hormone
- Tez No: 79913
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UFUK ÖZERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ /KONYA-1999 Sultan HARBİLİ Danışman Yrd. Doç. Dr. Ufuk ÖZERGİN Kuvvet Antrenmanlarının Vücut Kompozisyonu ve Bazı Hormonlar Üzerine Etkisi Bu çalışmada, kuvvet antrenmanlarının vücut kompozisyonuna ve bazı hormonlar üzerine olan etkisi araştırıldı. Araştırmaya yaşı 19.25 ±1.77 yıl, boyu 181.68 ± 8.73 cm ve ağırlığı 71.00 ± 10.15 kg olan 17 erkek sporcu geçiş döneminde katıldı. Çalışma grubuna bir gün arayla 6 hafta boyunca 6 tekrar maksimal kuvvet antrenmanı uygulandı. Çalışma periyodunun ilk antrenmanı öncesi ve sonrası ile periyodun son antrenmanı öncesi ve sonrası troksin (TT4), büyüme hormonu (GH), total testosteron ve insülin hormon seviyelerinin belirlenmesi için kan örnekleri alınarak hormon seviyeleri tespit edildi. Antrenman periyodunun başlangıcında ve sonunda vücut kompozisyonunu belirleyebilmek için vücut yağ yüzdesi ölçüldü. Çalışma periyodunun ilk antrenmanında TT4, GH ve total testosteron salmımında artış, insülin salmımında azalma meydana geldi (PO.01). Periyodun son antrenmanında TT4, GH, Total Testosteron hormon salmımında artış (PO.01), insülin hormon salmımında ise azalma bulundu (P>0.05). Çalışma periyodunun ilk ve son antrenmanın önceleri ve sonraları arasında anlamlı fark bulunamadı (P>0.05). Antrenman periyodu öncesi ve sonrası hormonların bazal değerleri arasında fark tespit edilemedi. Bu çalışmada, kuvvet antrenmanının vücut yağ yüzdesinde azalma, yağsız vücut kütlesinde artış meydana getirerek vücut kompozisyonunu değiştirdiği görüldü. Sonuçta, kuvvet antrenmanlarının vücut kompozisyonunda değişimler ve hormon salımmlannda akut cevaplar meydana getirdiği tespit edildi. 40
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.U. Health Science Institute Physical Education and Sport Science MASTER THESİS/KONYA-1998 Sultan HARBİ Lİ Advisor Dr. Ufuk ÖZERGİN The Effects of Strenght Trainings on Body Composotion and Some Hormones In this study, the effects of strength trainings on body composition and some hormones have been examined. 17 male sportsmen, 19.25 ±1.77 -year-old, 181.68 ± 8.73 cm height and 71.00 ± 10.15 kg weight, participated in the research in the transition period. For six weeks, six repetition maksimum -strength training with one day interval was applied to the subjects. Pre and post of the first training of the period and the last training of the period, hormone levels were measured to obtain by taking blood samples. Pre and post of the training period, percent body fat was measured to be able to obtain body composition. In the first training of the period, there appeared an increase in the secretion of TT4, GH and TT, but a decrease in the secretion of insulin. İn last training of the period, there was seen an increase in the secretion of TT4, GH and TT, but a decrease in the secretion of insulin. No meaningful difference could be found between the pre and post of the first and the last training of the period. No difference could be seen among the basal valence in the pre and post of the training period. İn this study, it was observed that the strength training changed the body composition by decreasing the percent body fat and by increasing the fatless body mass. Finally it was seen that the strength trainings caused some changes in the body composition and some acute responses in the hormone secretion. 41