Sağlık turistlerinin seçim tercihlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors influencing the choice preferences of health tourists
  1. Tez No: 799130
  2. Yazar: SERMURAT KÜÇÜKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE BAHAR IŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde küreselleşen bilgi ticareti ve teknoloji ile artık hizmet satın alırken veya almayı düşünürken karar verme süreçlerimiz de kısalmıştır. Bu gelişmeler doğrultusunda 90'lı ve 2000'ler arasında bireylerin sağlık turizmi konusundaki düşünceleri de değişmeye başlamıştır. Bu değişim sağlık turizmi endüstrisini geliştirmiş ve daha kapsamlı hale getirmesine olanak sağlamıştır. Kapsamlı büyüme sayesinde sağlık hizmeti satın almak zorunluluk halinden istek ve ihtiyaç haline dönüşmüştür. Gelişen ve büyüyen sağlık turizmi endüstrisinin hastalar üzerindeki davranışlarını ve satın alma / tercihte bulunma kararlarını da derinden etkilemiştir. Sağlık turizmi pazarında, sağlık turistlerinin hizmet satın alım noktasında kararlarını etkileyen faktörlerin tespit edilmesi ve analiz edilmesi bu endüstride yer alan hizmet sağlayıcıların ve uzmanların gelişmesi ve verimliliğini arttırarak pazarın büyümesini sağlamak önem arz etmektedir.Bu metodoloji ile araştırmada sağlık turistlerinin hizmet satın alım noktasında kararlarını etkileyen faktörlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Veri toplama yöntemi olarak anket tercih edilmiş ve 390 kullanılabilir anket elde edilmiştir. Verilerin yapısal eşitlik yöntemi ile analiz edilmesi neticesinde sağlık turistlerinin hizmet satın alım noktasında kararlarını etkileyen sağlık turizmi harcamaları ve destinasyon ülkesinin yetkinliği faktörü önemli ölçüde etkili olduğu bulunmuştur. Akabinde sağlık turistlerinin tercihini etkileyen diğer önemli unsur ise erişilebilirlik faktörü tespit edilmiştir. Lakin sağlık turistlerinin tercihlerinde kendi ülkesinde yeterli hizmet alamaması faktörünün olumlu etki beklentisinin aksine olumsuz bir etkisi olduğu keşfedilmiştir. Destinasyon ülkesinin imajı ve kültürü ile sağlık turizmi altyapısı faktörlerinin sağlık turistlerinin tercihlerini etkileyen unsurlar istatiksel açıdan desteklenememiştir.
Özet (Çeviri)
With the globalization of information trade and technology, our decision-making processes have become faster when purchasing or considering services. In line with these developments, individuals' perceptions of health tourism have started to change between the 90s and 2000s. This change has led to the development and expansion of the health tourism industry, making it more comprehensive. Thanks to this comprehensive growth, purchasing healthcare services has evolved from being a necessity to a desire and a need. The evolving and growing health tourism industry has deeply influenced the behaviors of patients and their purchasing/decision-making processes. In the health tourism market, identifying and analyzing the factors that influence the decisions of health tourists in their service purchases is crucial to enhance the development and efficiency of service providers and experts in the industry and promote market growth.The aim of this research methodology was to identify the factors influencing the decisions of health tourists at the point of service purchase. A survey was chosen as the data collection method, and 390 valid surveys were obtained. The analysis of the data using structural equation modeling revealed that health tourism expenditures and the competence of the destination country significantly influence the decisions of health tourists at the point of service purchase. Additionally, the accessibility factor was identified as another significant factor influencing the preferences of health tourists. However, contrary to the expectation of a positive impact, the factor of not receiving sufficient services in their home country was found to have a negative impact on the preferences of health tourists. The factors of destination country's image and culture, as well as the infrastructure of health tourism, could not be statistically supported as factors influencing the preferences of health tourists.