Armoni eğitiminde müzik teknolojileri kullanımının öğrenci başarısına etkileri
The effects of using music technologies in harmony education on student success
- Tez No: 799131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ DURAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Müzik, Science and Technology, Education and Training, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, müzik teknolojileri kullanılarak yapılan armoni eğitiminin öğrenci başarısına etkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Armoni Eğitiminde Müzik Teknolojileri Kullanımının Öğrenci Başarısına Etkilerini saptamak amacıyla yapılan bu çalışmada, Karma Yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında, Ön Test Son Test Kontrol Gruplu Yarı Deneysel Desen kullanılmıştır. Yapılandırılmış görüşme formu da araştırmanın nitel kısmını oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini ve örneklemini, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü öğrencileri oluşturmuştur. Araştırma kapsamında geliştirilen etkinlikler, altı hafta boyunca deney grubuna uygulanmıştır. Uygulama sonrasında ise yapılandırılmış görüşme formu yardımıyla, öğrencilerin müzik teknolojisi kullanımı ile ilgili görüşleri alınmıştır. Müzik teknolojisinin kullanımının etkilerini ortaya koymak için yapılan bu çalışma sonucunda, deney grubunu oluşturan öğrencilerin başarı düzeyinde anlamlı bir fark oluşmuştur. Bu fark neticesinde, müzik teknolojileri kullanımın öğrenci başarısına olumlu yönde katkı sağladığı sonucuna varılmıştır. Deney grubunu oluşturan öğrencilerin, armoni eğitiminde müzik teknolojileri kullanımı hakkındaki görüşlerinin büyük oranda olumlu olduğu, bu görüşlerin cinsiyete göre değişmediği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to reveal the effects of harmony education using music technologies on student success. In this study, which was conducted to determine the Effects of the Use of Music Technologies in Harmony Education on Student Success, Mixed Method was used. In the quantitative part of the research, Semi-Experimental Design with Pretest Posttest Control Group was used. The structured interview form also constitutes the qualitative part of the research. The universe and sample of the research consisted of the students of Bolu Abant İzzet Baysal University, Faculty of Education, Department of Music. The activities developed within the scope of the research were applied to the experimental group for six weeks. After the application, with the help of a structured interview form, the opinions of the students about the use of music technology were taken. As a result of this study, which was carried out to reveal the effects of the use of music technology, there was a significant difference in the success level of the students in the experimental group. As a result of this difference, it was concluded that the use of music technologies contributed positively to student success. It was revealed that the opinions of the students in the experimental group about the use of music technologies in harmony education were mostly positive and that these views did not change according to gender.