9-10. sınıf fizik ders kitaplarının 2018 ortaöğretim fizik dersi öğretim programındaki ölçme değerlendirme anlayışı bağlamında incelenmesi
Examination of 9-10 th class physics textbooks in the context of the assessment approach in the 2018 secondary education physics curriculum
- Tez No: 799137
- Danışmanlar: PROF. DR. SITKI EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı 2018 ortaöğretim fizik dersi öğretim programı kapsamında ölçme ve değerlendirme anlayışının 2021-2022 ve 2022-2023 eğitim-öğretim yılında okutulan 9 ve 10. sınıf fizik ders kitaplarına olan yansımasını incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır, veri toplama aracı olarak ise doküman incelemesi yapılmıştır. Bu kapsamda 2018 yılı fizik dersi öğretim programı ışığında Talim ve Terbiye Kurulu başkanlığınca belirlenen komisyon tarafından kabul edilen 2021-2022 ve 2022-2023 eğitim-öğretim yıllarında okutulan, 9 ve 10. sınıf ders kitapları incelenmiştir. Çalışmada Nartgün (2009) tarafından geliştirilen tablo kullanılmıştır. Ders kitaplarındaki üniteler incelenip, ölçme değerlendirme tekniklerinin kullanım sıklığı bu tabloyla sınıflandırılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler; i) 2018 ortaöğretim fizik dersi öğretim programındaki ölçme ve değerlendirme anlayışının incelenen 9 ve 10. sınıf fizik ders kitaplarına yeterince yansıtılmadığını, ii) alternatif (tamamlayıcı) ölçme değerlendirme tekniklerinden çok daha fazla geleneksel ölçme değerlendirme tekniklerine yer verildiğini göstermiştir. Sonuçların öğretim programı, öğretmen ve ders kitabı hazırlayıcılarına yönelik olası etkileri tartışılmış ve düzeltilmesine yönelik öneriler sunulmuştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the reflection of the measurement and evaluation approach in the 2018 secondary school physics curriculum on the 9th and 10th grade physics textbooks taught in the 2021-2022 and 2022-2023 academic years. Qualitative research method was used in the research, and document analysis was used as a data collection tool. In this context, in the light of the 2018 physics course curriculum, the 9th and 10th grade textbooks used in the 2021-2022 and 2022-2023 academic years, which were accepted by the commission determined by the Board of Education and Discipline, were examined. The table developed by Nartgün (2009) was used in the study. The units in the textbooks were examined and the frequency of use of measurement and evaluation techniques was classified with this table. The data obtained in the study; i) The measurement and evaluation approach in the 2018 secondary school physics curriculum was not adequately reflected in the 9th and 10th grade physics textbooks, ii) traditional measurement and evaluation techniques were included much more than alternative (supplementary) measurement and evaluation techniques. The possible effects of the results on the curriculum, teachers and textbook writers were discussed and suggestions were made for correction.