Yatırım kararlarını etkileyen bilişsel faktörlerin incelenmesi
Investigation of cognitive factors affecting investment decisions
  1. Tez No: 799147
  2. Yazar: EDA KÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, profesyonel olmayan bireysel yatırımcıların yatırım kararlarının bilişsel faktörler çerçevesinden incelenerek yatırımcı davranışlarını tespit etmek, davranışlarını davranışsal finans çerçevesinde analiz etmek amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda çalışma için anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak elde edilen 357 verilerin analizinde paket program kullanılmıştır. Veriler Bağımsız İki Örneklem T testi ve ANOVA testi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre aşırı güven eğilimi cinsiyete göre farklılaşmamakta, kendini atfetme eğilimi cinsiyete göre farklılaşmamakta, muhafazakarlık eğilimi cinsiyete göre farklılaşmakta, temsil etme eğilimi yaşa göre farklılaşmamakta, aşırı güven eğilimi ve temsil etme eğilimi ile yaş ilişkisi testinde aşırı güven için yaşın farklılaşmakta, temsil etme için farklılaşmamakta, aşırı güven ile yatırımları gözden geçirme sıklığı ilişkisinde ise anlamlı farklılaştığı, kayıptan kaçınma ile elde tutma süresi ilişkisinde ise farklılaşmamakta, kendine atfetme ile yatırımcı türü ilişkisinde ise farklılaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the investor behaviors by examining the investment decisions of non-professional individual investors from the framework of cognitive factors and to analyze their behaviors within the framework of behavioral finance. In this direction, a questionnaire was applied for the study. A package program was used in the analysis of 357 data obtained by using simple random sampling method. Data were analyzed by Independent Two Samples T test and ANOVA test. According to the results of the analysis, overconfidence tendency does not differ according to gender, self-attribution tendency does not differ according to gender, conservatism tendency does not differ according to gender, representation tendency does not differ according to age, overconfidence tendency and representation tendency do not differ according to age relationship test, age differs for overconfidence, for representation It does not differ significantly in the relationship between overconfidence and the frequency of reviewing investments, does not differ in the relationship between loss aversion and holding time, and does not differ in the relationship between self-attribution and investor type.