Kripto para piyasasında bireysel yatırımcıların finansal risk algılarının incelenmesi: İngiltere örneği
An examination of individual investors' financial risk perception in the cryptocurrency market: The case of the England
  1. Tez No: 974780
  2. Yazar: ENES YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK DAYI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Finansal risk algısı, yatırım kararlarını etkileyen temel unsurlardan biridir. Yatırımcıların aynı piyasa koşullarını farklı biçimlerde yorumlamalarını ifade etmektedir. Bu algı, kişilik özellikleri, bilişsel ve duygusal yanılgılar ile demografik özellikler gibi çok boyutlu faktörlerin etkisiyle şekillenmektedir. Yüksek volatilite, düzenleyici belirsizlikler ve ani fiyat dalgalanmalarıyla öne çıkan kripto para piyasaları, finansal risk algısındaki bireysel farklılıkların yatırım davranışlarına yansımalarını incelemek için uygun bir ortam sağlamaktadır. Bu kapsamda çalışmada, bireysel yatırımcıların kişilik özellikleri ile bilişsel ve duygusal yanılgılarının finansal risk algıları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. İngiltere'deki 1050 katılımcıdan anket yöntemiyle veri toplanmış ve elde edilen veriler SPSS 22 programı ile analiz edilmiştir. Analiz bulguları, duygusal denge düzeyi yüksek, dışadönük ve sorumluluk sahibi yatırımcıların finansal risk algılarının daha düşük olduğunu; temsiliyet, mevcudiyet, iyimserlik, aşırı güven, sahiplenme, dayanak ve düzeltme ile çerçeveleme yanılgılarına daha yatkın yatırımcıların ise finansal risk algılarının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Finansal risk algısının kişilik özellikleri, bilişsel-duygusal yanılgılar ve bazı demografik faktörlere göre anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Örneklemin temsiliyet gücünün sınırlı olması ve verilerin yalnızca öz-bildirim yöntemiyle toplanması, bulguların genellenebilirliğini kısıtlayan unsurlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial risk perception is one of the fundamental factors influencing investment decisions. It refers to the way investors interpret the same market conditions differently. This perception is shaped by multidimensional factors such as personality traits, cognitive and emotional biases, and demographic characteristics. The cryptocurrency markets, which are characterized by high volatility, regulatory uncertainties, and sudden price fluctuations, provide an appropriate environment to examine how individual differences in financial risk perception are reflected in investment behavior. In this context, the study investigated the effects of individual investors' personality traits as well as cognitive and emotional biases on their financial risk perceptions. Data were collected through a survey from 1,050 participants in the United Kingdom and analyzed using the SPSS 22 software. The findings revealed that investors with higher levels of emotional stability, extraversion, and conscientiousness tended to have lower financial risk perceptions; whereas investors who were more prone to representativeness, availability, optimism, overconfidence, endowment, anchoring and adjustment, and framing biases exhibited higher financial risk perceptions. It was also determined that financial risk perception significantly varied according to personality traits, cognitive-emotional biases, and certain demographic factors. However, the limited representativeness of the sample and the fact that data were collected solely through self-report methods were identified as factors restricting the generalizability of the findings.