Study on green building rating systems to the circularity principles
Döngüsellık ilkelerine göre yeşil bina derecelendirme sistemleri üzerine çalışma
- Tez No: 799160
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GÖNENÇ SORGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, döngüsellik ilkeleri ve LCA araçlarının kombinasyonu ile yapılı çevrede yeşil bina derecelendirme sistemlerinin olanaklarını bulmayı amaçlamaktadır. Atık ve tüketimin artmasıyla birlikte döngüsellik ilkeleri yapılı çevre tarafından benimsenmeye başlamıştır. Döngüsel tasarım, bileşenlerin yeniden bir araya getirilecek ve yeniden üretilecek şekilde tasarlanmasına olanak tanır ve bu da atık depolama alanı oluşturmaz. Mimaride döngüsel tasarım yöntemlerinin kullanılması, malzemelere ve bileşenlere yeni alternatifler yaratabilir, bu da binaları katmanlara ayırmaya ve bunlar üzerinde ayrı ayrı hareket etme olasılığına yardımcı olur. Bu kavramlar, malzemelerin ve binaların kullanım ömrünü artırma potansiyeline sahip olduğu için döngüsel tasarımda kullanılmaktadır. Döngüsel tasarımla birlikte sertifikasyon sistemindeki artış da gözle görülür hale gelmiştir. Bu çalışma, mevcut sertifikasyon sistemlerinin karşılaştırılmasına ve döngüsel binalara ilişkin değerlendirmelerine odaklanmaktadır. Bu karşılaştırma, sertifikasyon sistemlerinde malzemenin ele alınış şekline odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to find the possibilities of green building rating systems in the built environment with the combination of circularity principles and LCA tools. With the increase in waste and consumption, circularity principles have started to be adopted by the built environment. The circular design allows components to be designed to be reassembled and regenerated, which produces no landfill. Using circular design methods in architecture can create new alternatives to the materials and the components, which helps to divide the buildings into layers and the possibility of the act on them separately. These concepts have been used in circular design as it has the potential of increasing the lifetime of the materials and the buildings. Along with the circular design, the increase in the certification system was also visible. This study focuses on comparing the existing certification systems and their evaluations of the circular buildings. The comparison focuses on the way the material is addressed in the certification systems.