Üniversite öğrencilerinin nükleer santrale yönelik tutumları
University students' attitudes towards nuclear power plant
  1. Tez No: 799190
  2. Yazar: BETÜL ŞAVKLIYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Eğitim ve Öğretim, Energy, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada, yükseköğretim öğrencilerinin nükleer santrale yönelik tutumları belirlenmiştir. Devamında ise bunun çeşitli değişkenlere göre kıyaslaması yapılmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden“Tarama Yöntemi”kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye genelinde farklı demografik özelliklere sahip 519 yükseköğretim öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler 2019-2020 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde toplanmıştır. Araştırmada Üner, Kan ve Akkuş'un (2017) fen bilimleri öğretmen adayları için geliştirdiği“Nükleer Santrale Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 21 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda erkek katılımcıların nükleer santrallere yönelik tutumlarının daha olumlu olduğu tespit edilmiştir. Yükseköğretim öğrencileri öğretim düzeyleri bakımından doktora öğrencileri lisans öğrencilerine kıyasla nükleer santrallere olumlu bakmaktadır. Öte yandan bilimsel dergilere üye olan yükseköğretim öğrencilerinin nükleer santrale yönelik tutumları daha olumludur. Enerji konularına karşı ilgisi olan katılımcıların nükleer santrale yönelik olumlu tutumları, ilgisi olmayan katılımcıların nükleer santrale yönelik olumlu tutumlarından anlamlı biçimde daha yüksektir. Nükleer santrale yönelik olumsuz tutumları açısından da ilgisi olduğunu ifade eden katılımcıların lehine anlamlı bir farklılık vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the attitudes of higher education students towards nuclear power plant were determined. Afterwards, it was compared according to various variables. The research was carried out using the“Survey Method”, one of the quantitative research methods. The study group of the research consists of 519 higher education students with different demographic characteristics across Turkey. The data were collected in the spring semester of the 2019-2020 academic years. The“Attitude Scale towards Nuclear Power Plant”developed by Üner, Kan, and Akkuş (2017) for a pre-service science teacher was used in the study. SPSS 21 package programme was used to analyse the data obtained in the study. As a result of the research, it was determined that the attitudes of male participants towards nuclear power plants were more positive. In terms of the level of education of higher education students, doctoral students have a positive attitude towards nuclear power plants compared to undergraduate students. On the other hand, higher education students who are members of scientific journals have more positive attitudes towards nuclear power plants. The positive attitudes towards nuclear power plants of the participants who are interested in energy issues are significantly higher than the positive attitudes towards nuclear power plants of the participants who are not interested in energy issues. In terms of negative attitudes towards nuclear power plant, there is a significant difference in favour of the participants who expressed their interest.