Endometriyum kanserinde preoperatif serum ca–125 değerlerinin prognoza etkisi
The effect of preoperative serum ca–125 values on prognosis in endometrium cancer
  1. Tez No: 799213
  2. Yazar: İBRAHİM ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN SIDIKA SİBEL GÜLOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Kadın genital kanserlerinden serviks kanseri ile beraber en sık görülen kanser tipini oluşturan endometriyum kanseri olgularında preoperatif yükselmiş CA–125 düzeylerinin klinik ve patolojik kötü prognostik faktörlerle ilişkisi araştırıldı. Materyal metod: Nisan 2007 ve Nisan 2012 tarihleri arasında, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde, endometrium kanseri tanısıyla opere olan 100 hastada preoperatif CA–125 düzeyi ile klinikopatolojik parametreler arasındaki ilişki değerlendirildi. Tüm olguların, yaş ortalaması, menopoz durumu, vücut kitle indexi, preoperatif CA–125 düzeyleri, tümör tipleri, histolojik gradeleri, cerrahi-klinik evreleri, batın sıvısı pozitifliği, lenfovasküler invazyon varlığı, myometriyum invazyon ve derecesi, omentum metastazı, tümör çapı ve grade değerlendirildi. CA–125 kesme değeri olarak 35 IU/ ml değeri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Endometriyum kanserli hastalarda preoperatif yapılan CA 125 ölçümü 35 kesme değeri için; omentum tutulumu, yarıdan fazla myometriyal invazyon, batın yıkama sıvısı pozitifliği, 2 cm. üzeri tümörü belirlemede, lenfovasküler invazyon ve lenf düğümü pozitifliğini belirlemede istatiski olarak anlamlı olarak bulunmuştur. Sonuç: Endometriyum kanserli hastalarda preoperatif serum CA-125 değerleri ,( 35 kesme değeri için ) kötü prognostik faktörleri ortaya koymada önemli bir test aracı gibi gözükmektedir. Ancak tek başına bağımsız prognostik faktör olarak kullanılması uygun görünmemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the relationship of preoperative high CA–125 levels with clinic and pathologic prognostic factors is investigated on endometrium cancer that is the most prevalent female genital cancer with servix cancer. Material and methods: The relationship between preoperative CA–125 levels and clinicopathologic parameters was investigated on 100 patients diagnosed with endometrium cancer and operated between Aprıl 2007-Aprıl 2012 in Department of Obstetric and gynecology at Şişli Etfal Research and Training Hospital. Average age, menopausal status, body mass index, preoperative CA-125 levels, tumor types, histologic grades,surgical-clinical stage, positive peritoneal fluid cytology, presence of lymphovascular invasion, myometrium invasion and its degree, omentum metastasis, and tumor diameter and grade were evaluated. For CA–125 cut off point was evaluated 35 IU/mL. Results: Cut of point of CA–125 results (35 IU/mL ) of endometrium cancer patients were significantly associated with omentum metastasis, invasion to more than half of the myometrium, positive peritoneal fluid cytology and tumor size larger than 2 cm, lymphovascular invasion and positive lymph nodes. Conclution: For patients with endometrium cancer, preoperative CA-125 measurement (for cut off point 35) can be utilized as an important factor determining bad prognostic factors. However, it is not suitable to be used as an independent prognostic factor alone.